SHBA: Rusia ka lëshuar 10 deri në 12 raketa hipersonike që nga fillimi i luftës

Bota

SHBA: Rusia ka lëshuar 10 deri në 12 raketa hipersonike që nga fillimi i luftës

Më: 11 maj 2022 Në ora: 00:54
Foto ilustrim

Pentagoni beson se Rusia ka përdorur rreth 10 deri në 12 armë të saj hipersonike që nga fillimi i luftës në Ukrainë, sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes.

Duke folur me gazetarët të martën, zyrtari tha se SHBA nuk ka "një numër të saktë" të përdorimit të armës.

Rusia pretendon se raketa Kinzhal – e cila mund të godasë një objektiv deri në 2,000 km (1,240 milje) larg dhe mund të fluturojë më shpejt se 6,000 km/h – u qëllua për herë të parë në një objektiv në Ukrainë në mars.

Kohët e fundit, zyrtarët ukrainas kanë pohuar se arma është qëlluar në objektiva në Odesa gjatë fundjavës.

Zyrtari amerikan, megjithatë, tha se ai "nuk ka asgjë për të treguar" nëse ato janë përdorur kundër objektivave në qytet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat