Turqia ofron një zgjidhje për luftëtarët e plagosur në Azovstal

Bota

Turqia ofron një zgjidhje për luftëtarët e plagosur në Azovstal

Nga: A.M Më: 14 maj 2022 Në ora: 17:46
Foto ilustrim

Turqia ka ofruar të kryejë një mision evakuimi përmes detit për luftëtarët ukrainas të plagosur të bllokuar në punimet e fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

Zëdhënësi i presidentit Tayyip Erdogan, Ibrahim Kalin, i tha Reuters se zoti Erdogan dhe ukrainas Volodymyr Zelenskyy kishin diskutuar planin dy javë më parë dhe se ai mbetet "në tryezë".

Plani do të kërkonte që luftëtarët të çoheshin 40 milje poshtë bregut mbi tokë në Berdyansk, ku një anije turke do t'i çonte ata në Stamboll në anën tjetër të Detit të Zi.

"Nëse mund të bëhet kështu, ne jemi të lumtur ta bëjmë. Jemi gati," tha zoti Kalin.

"Në fakt anija jonë është gati të shkojë dhe të sjellë ushtarët e plagosur dhe civilët e tjerë në Turqi."

Por evakuimi i këtyre ushtarëve ka qenë prej kohësh një pikë negocimi mes Rusisë dhe Ukrainës. Z. Kalin tha se pozicioni i rusit "ndryshon nga dita në ditë".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat