LIVE: Bota në rrezik të madh nga Putini/ Kjo është lëvizja e fundit nga Rusia - ja plani që ka për Kinën

Bota

LIVE: Bota në rrezik të madh nga Putini/ Kjo është lëvizja e fundit nga Rusia - ja plani që ka për Kinën

Nga: BOTA SOT Më: 23 maj 2022 Në ora: 06:16 Përditësuar në ora: 00:30 më 24.05.2022
Presidenti rus, Vladimir Putin - Foto ilustrim

Rusia: Luftëtarët e fabrikës së çelikut Azovstal do të përballen me tribunalin ndërkombëtar

Luftëtarët ukrainas nga fabrika e çelikut Azovstal, të kapur nga forcat ruse në fund të javës së kaluar, mund të përballen me një "gjykatë ndërkombëtare", tha kreu i mbrojtësit rus të Donetskut, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

"Plani është që të organizohet gjykata ndërkombëtare edhe në territorin e republikës," u citua Denis Pushilin nga agjencia e lajmeve Interfax.

Pushilin shtoi se "për momentin statuti për gjykatën është duke u përpunuar". Ai tha më herët se 2,439 njerëz nga Azovstal ishin në paraburgim, duke përfshirë disa shtetas të huaj, megjithëse ai nuk dha detaje.

Anëtarët e familjes së luftëtarëve të fabrikës së çelikut, të cilët vinin nga një sërë njësish ushtarake dhe të zbatimit të ligjit, kanë kërkuar që atyre t'u jepen të drejtat si robër lufte dhe përfundimisht të kthehen në Ukrainë.

Më herët sot, zëvendësministri i Jashtëm rus tha se nuk po përjashtonte mundësinë e diskutimit të një shkëmbimi të të burgosurve me Kievin.

Rusia synon rivendosjen e lidhjeve me Perëndimin, por fokus kryesor do ta ketë Kinën

Ministri i Jashtëm i Rusisë tha se Moska do të shqyrtojë ofertat për rivendosjen e lidhjeve me Perëndimin - por fokusi i saj kryesor do të jetë në zhvillimin e lidhjeve me Kinën, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

"Nëse ata (Perëndimi) duan të ofrojnë diçka në drejtim të rifillimit të marrëdhënieve, atëherë ne do të shqyrtojmë seriozisht nëse do të na duhet apo jo," tha Lavrov në një fjalim, sipas një transkripti në faqen e internetit të ministrisë së jashtme.

Ai tha gjithashtu se qëllimi i Moskës tani është të zhvillojë më tej lidhjet me Kinën.

"Tani që Perëndimi ka marrë një "pozicion diktatori", lidhjet tona ekonomike me Kinën do të rriten edhe më shpejt," tha Lavrov.

​Ukraina urdhëron arrestimin në mungesë të ish-presidentit të akuzuar për tradhti

Ukraina ka urdhëruar arrestimin në mungesë të ish-presidentit Viktor Yanukovich, duke e akuzuar për tradhti.

Akuzat ndërlidhen me një marrëveshje që ai nënshkroi në vitin 2010 për zgjatjen e qirasë së Rusisë për objektet detare në Krime.

Marrëveshja, e njohur gjerësisht në Ukrainë si Pakti i Kharkiv, i lejoi Rusisë të mbante flotën e saj të Detit të Zi në portin e Krimesë të Sevastopolit.

Yanukovich, i cili u arratis në Rusi në vitin 2014 pas protestave masive, tashmë ka marrë një dënim me 13 vjet burg në mungesë për tradhti.

Ai rast lidhej me një letër që i dërgoi presidentit rus Vladimir Putin më 1 mars 2014, ku i kërkonte të përdorte forcat e ushtrisë dhe policisë ruse për të rivendosur rendin në Ukrainë. Ai më herët ka mohuar të gjitha akuzat ndaj tij.

Zyra e prokurorit të përgjithshëm ukrainas tha se një gjykatë e Kievit urdhëroi arrestimin e Yanukovich pasi Pakti i Kharkiv i kishte mundësuar Rusisë të rriste numrin e trupave që kishte në Ukrainë dhe të aneksonte Krimenë në vitin 2014.

Veprimet e Yanukovich kishin shkelur kushtetutën dhe "në dëm të sovranitetit, integritetit territorial dhe paprekshmërisë së mbrojtjes, sigurisë shtetërore dhe ekonomike të Ukrainës, i dhanë ndihmë një shteti të huaj", raporton Sky News.

​Kolumbia do të trajnojë ushtarët ukrainase për teknikat e deminimit

Një ekip ushtarësh kolumbianë do të udhëtojnë në Evropë për të trajnuar homologët e tyre ukrainas mbi teknikat e deminimit, ka thënë sot ministri i mbrojtjes i Kolumbisë, Diego Molano.

Ekspertët nga Kolumbia, e cila është një partner i NATO-s, u ftuan për të dhënë trajnimin nga Shtetet e Bashkuara, tha në një deklaratë ministri kolumbian i mbrojtjes.

“Ky trajnim do të jepet nga 11 inxhinierë ushtarakë, të cilët do të shkojnë në një vend anëtar të NATO-s, i cili është fqinj me Ukrainën”, tha Molano.

Minat tokësore kanë vrarë 2.342 njerëz në Kolumbi dhe kanë plagosur afro 10.000 që nga viti 1990, sipas qeverisë.

Ushtarët rusë dhe autoritetet ukrainase kanë thënë se do të pastrojnë minat tokësore nga vende të ndryshme në Ukrainë në mes të pushtimit të vazhdueshëm të nisur nga Rusia në shkurt, raporton Sky News.

​Forcat e mbrojtjes së Zelandës së Re do të stërvitin ushtarët ukrainas në Britani

 

Zelanda e Re do të dërgojë një numër të vogël trupash nga forcat e saj mbrojtëse në Britaninë e Madhe për të trajnuar ushtarët ukrainas në përdorimin e armëve të artilerisë në terren, njoftoi qeveria të hënën.

Kryeministrja Jacinda Ardern tha se 30 personel do të vendosen në Britaninë e Madhe deri në fund të korrikut për të trajnuar forcat ukrainase në përdorimin e armëve L119 105 milimetra.

Rreth 230 ushtarë ukrainas do të trajnohen në grupe prej 30 vetash, ku çdo ekuipazhi do të marrë rreth një javë për të qenë plotësisht kompetent në përdorimin e armëve.

“Përgjigja jonë nuk ka përfshirë vetëm dënimin e Rusisë, por mbështetjen praktike për Ukrainën”, tha Ardern.

Në terren në Ukrainë, forcat së shpejti do të marrin një ngarkesë me armë artilerie nga Britania e Madhe – megjithëse nuk është ende e qartë se sa.

Britania e Madhe është mes një numri aleatësh që do të sigurojë armët, shkruan BBC.

Putin: Rusia po i përballon sanksionet

Rusia po i "përballon" sanksionet e vendosura ndaj saj nga Perëndimi, sipas Vladimir Putin.

Presidenti i vendit tha se ekonomia ruse po përballet me sanksionet "mjaft mirë", por se gjithçka "kërkon vëmendje të veçantë", raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Në fillim të këtij muaji, Mbretëria e Bashkuar njoftoi sanksione të reja që synojnë tregtinë me Rusinë me vlerë 1.7 £ në një përpjekje për të "dobësuar më tej makinën luftarake të Putinit".

Starbucks, kompania e radhës që largohet përgjithmonë nga Rusia

Starbucks ka njoftuar se do të largohet nga Rusia pas gati 15 vitesh qëndrimi në vend.

Rrjeti i kafesë ka rreth 130 dyqane, të operuara nga i licencuari i tij Alshaya Group, dhe afro dymijë punonjës në të gjithë vendin.

Kompania, e cila hapi shitjen e saj të parë në Rusi në vitin 2007, tha se do të vazhdojë të mbështesë stafin e saj atje, duke përfshirë pagesën e tyre për gjashtë muaj.

Ky veprim vjen pasi McDonald’s njoftoi se do t’i japë fund pranisë së tij në vend, për shkak të pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin.

Një mori kompanish të tjera perëndimore, duke përfshirë Imperial Brands dhe Shell, po ndërpresin gjithashtu lidhjet me tregun rus duke rënë dakord të shesin asetet e tyre në vend ose t’ia dorëzojnë ato menaxherëve vendas.

Në mars, Starbucks mbylli dyqanet e saj dhe pezulloi të gjithë aktivitetin e biznesit në Rusi, duke përfshirë dërgimin e produkteve të saj në vend për shkak të fillimit të luftës në Ukrainë.

Zëdhënësja e Navalny mirëpret dorëheqjen ‘e ndershme’ të diplomatit rus

Një zëdhënëse e kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny, ka mirëpritur vendimin e një diplomati rus për të lënë rolin e tij si këshilltar në OKB për luftën në Ukrainë.

Duke postuar një kopje të deklaratës së dorëheqjes së Boris Bondarev në llogarinë e saj në Twitter, Kira Yarmysh e përgëzoi diplomatin se ishte “i vetmi person i ndershëm në Ministrinë e Jashtme”.

Ajo është një zëdhënëse e figurës më të shquar të opozitës ruse, Alexei Navalny, i cili u dënua me nëntë vjet në një “koloni penale të regjimit të rreptë” në Rusi në fillim të këtij viti.

20 vende shpallin paketa të reja sigurie për Ukrainën

Njëzet vende kanë njoftuar paketa të reja sigurie për Ukrainën, tha sekretari amerikan i mbrojtjes, shkruan Sky News, përcjell Bota sot.

Duke folur në një takim virtual me aleatët, Lloyd Austin tha se paketat kishin për qëllim koordinimin e armëve për vendin e shkatërruar nga lufta.

Ndër ata që njoftuan më shumë ndihmë ishin Italia, Danimarka, Greqia, Norvegjia dhe Polonia.

Danimarka ka thënë se do të sigurojë një lëshues fuzhnjësh dhe raketa për të mbrojtur koston e Ukrainës, tha zoti Austin.

Më herët sot, ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko bëri thirrje për presion më të madh ndaj Vladimir Putin, për ta shtyrë atë "të ndalojë vrasjen e grave ukrainase, fëmijëve ukrainas dhe të moshuarve ukrainas" dhe që ai të "ndalojë këtë luftë".

Ish-presidenti i Ukrainës paralajmëron një rrezik të madh, kërkon të ushtrohet presion ndaj Putinit

Ish-presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko ka folur me Sarah-Jane Mee të Sky news këtë pasdite, përcjell "Bota sot".

Ai bëri thirrje për presion më të madh ndaj Vladimir Putinit, për ta shtyrë atë "të ndalojë vrasjen e grave ukrainase, fëmijëve ukrainas dhe të moshuarve ukrainas".

Poroshenko shtoi se është "shumë mirënjohës" për udhëheqjen e presidentit amerikan Joe Biden dhe kryeministrit Boris Johnson. "Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme tani për të pasur një politikë të koordinuar," tha zoti Poroshenko.

Ai vazhdoi të shpjegonte se ekziston një “një rrezik tjetër i madh” i “orkestruar” nga presidenti rus, që është kriza globale e ushqimit. "Rreth 20% e botës do të përjetojë uri për shkak të Rusisë... dhe një tjetër rezultat i luftës do të jetë një krizë e madhe refugjatësh," tha ai.

"Me këtë situatë, është një argument tjetër se pse ne duhet të jemi kaq të vendosur për të ndaluar Rusinë dhe për të përdorur të gjitha instrumentet për të bllokuar tregtinë e jashtme ruse dhe për të arrestuar të gjitha anijet tregtare ruse," shtoi ai.

Poroshenko bëri thirrje gjithashtu që portet e Ukrainës të zhbllokohen "urgjentisht".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat