Rusia synon rivendosjen e lidhjeve me Perëndimin, por fokus kryesor do ta ketë Kinën

Bota

Rusia synon rivendosjen e lidhjeve me Perëndimin, por fokus kryesor do ta ketë Kinën

Nga: A.M Më: 23 maj 2022 Në ora: 23:49
Ministri rus Lavrov

Ministri i Jashtëm i Rusisë tha se Moska do të shqyrtojë ofertat për rivendosjen e lidhjeve me Perëndimin - por fokusi i saj kryesor do të jetë në zhvillimin e lidhjeve me Kinën, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

"Nëse ata (Perëndimi) duan të ofrojnë diçka në drejtim të rifillimit të marrëdhënieve, atëherë ne do të shqyrtojmë seriozisht nëse do të na duhet apo jo," tha Lavrov në një fjalim, sipas një transkripti në faqen e internetit të ministrisë së jashtme.

Ai tha gjithashtu se qëllimi i Moskës tani është të zhvillojë më tej lidhjet me Kinën.

"Tani që Perëndimi ka marrë një "pozicion diktatori", lidhjet tona ekonomike me Kinën do të rriten edhe më shpejt," tha Lavrov.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat