LIVE: Alarmi për Luftën e Tretë Botërore/ Shefi i NATO-s vjen me një paralajmërim – detajet e fundit nga Ukraina

Bota

LIVE: Alarmi për Luftën e Tretë Botërore/ Shefi i NATO-s vjen me një paralajmërim – detajet e fundit nga Ukraina

Nga: Bota sot Më: 19 qershor 2022 Në ora: 06:02 Përditësuar në ora: 00:56 më 20.06.2022
Ushtarët ukrainas qëllojnë pozicionet ruse nga një obus M777 i furnizuar nga SHBA në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës të shtunën, 18 qershor 2022.

​Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Presidenti i Ukrainës Volodomyr Zelensky përmes një video-mesazhi i është drejtuar sot pasdite popullit të vendit të tij.

Ai javën e ardhshme e ka quajtur historike që nga shpallja e pavarësisë së Ukrainës, pasi pritet dhënia e statusit të vendit kandidat për anëtarësim në Bashkim Evropian.

Nesër nis një javë historike. Një nga më të rëndësishmet e të gjitha kohërave që nga viti 1991. Javën që do të dëgjojmë përgjigjen nga BE mbi statusin e kandidatit për Ukrainën. Dhe në një javë të tillë duhet të prisni që Rusia të intensifikojë aktivitetet armiqësore. Është me qëllim - për shfaqje. Dhe jo vetëm kundër Ukrainës, por edhe kundër Evropës.

Duke u përgatitur për të shkuar. Paralajmërim për partnerët. Dhe faleminderit të gjithëve, forca e të cilëve sot është fitorja jonë nesër”, ka thënë ndër tjera Zelensky.

​Muzika ruse ndalohet në Ukrainë

Dhoma e Lartë miratoi sot me dy të tretat e shumicës vendimin për të ndaluar në publik muzikën e artistëve me nënshtetësi ruse, njoftoi ligjvënësi Yaroslav Zhelezniak në Telegram.

Sipas projektligjit, produkti muzikor i shtetit agresor mund të ndikojë në ndjenjën separatiste në popullatë.

Përjashtime do të bëhen vetëm për artistët që kanë dënuar publikisht pushtimin rus të Ukrainës. Shërbimi sekret (SBU) do të hartojë një listë të veçantë përjashtimesh.

Paralelisht, importi dhe shpërndarja e librave dhe produkteve të tjera të shtypura nga Rusia, Bjellorusia dhe territoret e pushtuara nga Rusia është ndaluar. Librat nga Rusia i janë nënshtruar censurës që nga viti 2016./ATSH

Vargje nga llogorja në front; artisti nga Donbasi përshkruan jetën në luftë

Pavlo Vyshebaba hyri në ushtri që ditën e parë që forcat ruse nisën sulmit në Ukrainë edhe pse nuk kishte asnjë lloj eksperience ushtarake. Poeti dhe aktivisti i mirënjohur mjedisor tashmë ndodhet në lindje të vendit në Donbas. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Lesia Bakalets, ai i shfrytëzon ato pak momente të qeta në front, për të shkruar e rrëfyer përjetimet e tij.

Pavlo Vyshebaba dhe vajza e tij nuk e kanë parë njëri-tjetrin që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Aktivisti mjedisor ukrainas iu bashkua ushtrisë kur filloi sulmi i forcave ruse. Ai ka në dispozicion disa ditë për t’i kaluar me familjen përpara se të rikthehet në front.

“Shkova në një dyqan dhe kërkova një kuti të madhe, më pas shkova tek një dyqan lulesh dhe mora disa fjongo. Përgatita gjithçka dhe prita. E paralajmërova bashkëshorten që të mos frikësohej, por për vajzën time ishte tërësisht befasi!”, thotë zoti Vyshebaba.

Përpara se të fillonte lufta, zoti Vyshebaba ishte aktivist për mjedisin dhe për të drejtat e kafshëve.

Pasi u regjistrua në ushtri, ai u dërgua në Donbas, vendin ku lindi dhe u rrit.

"Është shërbimi më i mirë që mund të imagjinohet - të mbrosh atdheun", thotë ai.

Në momentet e rralla të paqes, zoti Vyshebaba shkruan poezi, të cilat janë shpërndarë vazhdimisht në rrjetet sociale.

Ai i kushtoi një poezi vajzës së tij.

Vetëm mos më shkruaj për luftën. Më thuaj - a ka një kopsht të vogël pranë teje? A mund të dëgjosh gjinkallat? A i shikon kërmijtë e vegjël ndërsa i ngjiten hardhisë?”, lexon ai poezinë.

Mendoj se poezia mund të bëhet një lloj ure lidhëse nga fronti. Shumë nga miqtë e mi e shohin këtë në këtë mënyrë - ata ua përcjellin poezitë e mia grave të tyre për të shprehur se si ndihen, sepse shpesh u mungojnë fjalët", thotë ai.

Përveç kompozimit të vargjeve, zoti Vyshebaba regjistron pjesë komedie për luftën, për të qetësuar të afërmit dhe miqtë.

Kur të telefonon gruaja, nëna ose e dashura, duhet të vësh menjëherë syzet e diellit dhe të shtrihesh në bar. Pastaj thua: ‘Është mirë këtu, është si një vend pushimi!’," interpreton ai.

Pas disa ditësh në shtëpi, zoti Vyshebaba rikthehet në front. Qëllimi i tij është të mbijetojë dhe mbi të gjitha të mbetet njeri.

Sigurisht, është e rëndësishme të ndjekim zhvillimet e fundit. Të dimë se çfarë po ndodh, të ndjekim lajmet, për të ndihmuar forcat e armatosura të Ukrainës. Por kjo nuk do të thotë që ne duhet të refuzojmë gjithçka që është njerëzore, gjithçka që përbën jetën tonë të përditshme. Gëzimet e thjeshta të jetës”, thotë ai.

Diçka për t’u mbajtur në mendje gjatë kohërave të vështira./VOA

Komandantët e lartë të batalionit Azov dërgohen në Rusi për t’u hetuar

Dy komandantë të lartë të luftëtarëve që mbronin fabrikën e çelikut Azovstal e cila ndodhet në qytetin-port në juglindje të Ukrainës, Mariupol, janë dërguar në Rusi për t’u hetuar. Lajmi u bë i ditur të dielën nga Agjencia Shtetërore ruse e Lajmeve, TASS.

Fati i qindra luftëtarëve të kapur nga forcat ruse në muajin maj, pas një rrethimi një mujor të Mariupolit, vijon të mbetet i paqartë. Moska tha në atë kohë se ata ishin zhvendosur në zona të kontrolluara nga separatistët e mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore.

Duke cituar një burim të paidentifikuar rus të strukturave të zbatimit të ligjit, agjencia TASS bëri të ditur të shtunën vonë në mbrëmje se Svyatoslav Palamar, me detyrën e zëvendës komandantit të batalionit Azov dhe Serhiy Volynsky, komandanti i Brigadës së 36-të Detare të Forcave të Armatosura të Ukrainës, ishin dërguar në Rusi.

Duke iu referuar të njëjtit burim TASS tha se dy ushtarakët ukrainas ishin transferuar nga oficerët e forcave speciale prej Donetskut në Rusi, me qëllim zhvillimin e hetimeve. Po sipas agjencisë ruse në Rusi ishin dërguar edhe oficerë të tjerë të njësive të ndryshme ukrainase.

Agjencia “Reuters” nuk mundi të verifikonte menjëherë raportin dhe Kievi nuk ka reaguar ende mbi këtë çështje. Në fillim të këtij muaji, Ukraina tha se shërbimet e saj të zbulimit ishin në komunikim me luftëtarët e kapur në fabrikën e çelikut Azovstal.

Batalioni Azov, është një njësi ushtarake e këmbësorisë që operon tërësisht mbi baza vullnetare. Ai u krijua në vitin 2014 si një milici vullnetare e krahut të djathtë ekstrem për të luftuar separatistët e mbështetur nga Rusia. Ky batalion së bashku me njësinë e Brigadës së 36-të të Marinës, ishin kyç në mbrojtjen e fabrikës së çelikut.

Kievi po kërkon dorëzimin e të gjithë luftëtarëve në një shkëmbim të të burgosurve me Moskën, por disa ligjvënës rusë duan që disa prej luftëtarëve të përballen me procese gjyqësore. Agjencitë ruse raportuan në fillim të qershorit se më shumë se 1000 luftëtarë të batalionit Azov ishin dërguar në Rusi për hetim, por pa dhënë detaje se ku./VOA

Shefi i NATO-s: Askush nuk e di sesa mund të zgjasë lufta në Ukrainë

Pas rreth katër muaj luftimesh në Ukrainë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka paralajmëruar se lufta në Ukrainë mund të vazhdojë me vite. Zoti Stoltenberg tha se “askush nuk e di se sa mund të zgjasë lufta”. Ndërkohë një raport i Ministrisë britanike të Mbrojtjes njofton për mundësinë e rënies së moralit të forcave ushtarake ruse dhe ukrainase.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka paralajmëruar se lufta në Ukrainë mund të vazhdojë me vite dhe kërkoi që furnizimi me armë për Kievin të vijojë, edhe nëse “kostot do të jenë të larta”, siç theksoi ai.

Në një intervistë të botuar të dielën në revistën e përjavshme gjermane “Bild”, Sekretari Jens Stoltenberg tha se “askush nuk e di” sesa mund të zgjasë lufta.

“Ne duhet të përgatitemi që lufta të zgjasë me vite. Ne nuk duhet të heqim dorë nga mbështetja e Ukrainës edhe nëse kostot janë të larta, jo vetëm në raport me mbështetjen ushtarake, por edhe për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe ushqimeve”, theksoi ai.

Pas katër muaj luftimesh të ashpra në Ukrainë zyrtarët britanikë të mbrojtjes thonë se morali i ushtarëve si rusë dhe ukrainas është në rënie./VOA

Lajmin e plotë mund ta lexoni këtu .

Trupat britanike duhet ‘të përgatiten për të luftuar përsëri në Evropë’, paralajmëron shefi i ushtrisë

Kreu i ushtrisë britanike u ka thënë trupave të tij se duhet “të përgatiten për të luftuar edhe një herë në Evropë” në një përpjekje për të mposhtur forcat e Vladimir Putinit.

Sipas Sky News, Gjenerali Sir Patrick Sanders, i cili mori detyrën nga gjenerali Sir Mark Carleton Smith të hënën, paralajmëroi ushtarët për sfidat me të cilat u përballën në mes të luftës së vazhdueshme në Ukrainë.

“Tani ekziston një imperativ për të krijuar një ushtri të aftë për të luftuar përkrah aleatëve tanë dhe për të mposhtur Rusinë në betejë”, citohet të ketë thënë Sir Patrick.

“Ne jemi brezi që duhet të përgatisim ushtrinë për të luftuar edhe një herë në Evropë”, ka shtuar ai.

Shefi i ushtrisë vazhdoi duke thënë se ai ishte “shefi i parë i shtabit të përgjithshëm që nga viti 1941 që mori komandën e ushtrisë nën hijen e një lufte tokësore në Evropë që përfshin një fuqi kontinentale”.

Ai shtoi: “Invazioni rus në Ukrainë nënvizon qëllimin tonë thelbësor për të mbrojtur Britaninë e Madhe duke qenë gati për të luftuar dhe për të fituar luftërat në tokë”.

Komentet e tij vijnë në kohën kur Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka paralajmëruar se lufta e Rusisë në Ukrainë mund të zgjasë me vite. 

Dështoi në Kosovë, tani edhe në Ukrainë – Putini e bën ‘të paguajë çmimin’ gjeneralin Andrey Serdyukov

Ukraina po pretendon se Vladimir Putin ka larguar nga detyra shefin e forcave të tij ajrore për shkak të humbjeve të mëdha në luftë, të cilat vlerësohet se kanë arritur deri në 50,000.

Sipas mediave të huaja, gjeneral-koloneli Andrey Serdyukov, 60 vjeç, ka “paguar çmimin e ‘viktimave masive’ shkatërruese midis parashutistëve”, pretendojnë autoritetet ukrainase.

Spekulimet vijnë pasi një burim rus sugjeroi se humbjet e përgjithshme të vendit në Ukrainë janë afër 50,000 – dukshëm më të larta se shumica e vlerësimeve të tjera.

Gjeneral-koloneli Andrey Serdyukov, 60 vjeç, ka paguar çmimin e ‘viktimave masive’ shkatërruese midis parashutistëve rusë

Burime të pakonfirmuara ukrainase, të cituara nga zëdhënësi ushtarako-civil i Odessa, Serhiy Bratchuk, thonë se Putini e ka zëvendësuar atë me gjeneral-kolonelin Mikhail Teplinsky, 53 vjeç, shef aktual i shtabit të Qarkut Ushtarak Qendror, i cili ka lindur në rajonin e Donetsk.

Është vlerësuar se “shkarkimet e vazhdueshme dhe spastrimet e mundshme të brendshme të oficerëve të lartë rusë ka të ngjarë të degradojnë më tej aftësitë e dobëta të komandës dhe kontrollit rus dhe besimin e oficerëve rusë”.

Sidoqoftë, mediat botërore thonë se nuk ka pasur asnjë indikacion nga Moska se Serdyukov është shkarkuar.

Funerali për një ushtar rus 18-vjeçar në Urale, Rusi. Nëse janë të sakta, shifrat nënkuptojnë humbje të përgjithshme ushtarake prej 48,837 trupave.

Ai është një “Hero i Rusisë” – nderimi më i lartë i vendit – dhe shihet si një nga mendjet më të afta ushtarake të vendit.

Siç kujton Daily Mail, ai komandoi operacionin për aneksimin e Krimesë nga Ukraina në pranverën e vitit 2014 dhe raportohet se ka marrë pjesë në “përplasjen” në aeroportin e Prishtinës me forcat paqeruajtëse të NATO-s në vitin 1999 si një 37-vjeçar, kur trupat ruse u futën tinëzisht në aeroport. 

Vjen alarmi/ Përgatituni për Luftën e Tretë Botërore – gjenerali britanik i dërgon mesazh Putinit!

Gjenerali më i lartë i Britanisë i ka thënë çdo ushtari që të përgatitet për të luftuar Rusinë në një Luftë të Tretë Botërore të mundshme, raporton The Sun, përcjell "Bota sot".

Gjenerali Sir Patrick Sanders, komandanti i ri i ushtrisë, tha se sulmi gjakderdhës i Vladimir Putin mbi Ukrainën kishte tronditur themelet e sigurisë globale.

Ai u zotua të krijojë një ushtri që mund ta mundë Rusinë në betejë.

Dhe ai paralajmëroi trupat e guximshëm britanikë se tani duhet të përgatiten "për të luftuar edhe një herë në Evropë".

Në një mesazh të parë emocionues për çdo ushtar në shërbim, ai tha se bota kishte ndryshuar që kur diktatori rus kishte pushtuar Ukrainën më 24 shkurt.

Gjenerali Sanders filloi në rolin e tij të ri të hënën e kaluar – dhe në ditën e tij të katërt në detyrë, shkroi: “Tani ekziston një imperativ i zjarrtë për të krijuar një ushtri të aftë për të luftuar përkrah aleatëve tanë dhe për të mposhtur Rusinë në betejë”.

Në një referencë rrëqethëse për Luftën e Dytë Botërore, ai shtoi: "Ne jemi brezi që duhet të përgatisim Ushtrinë për të luftuar përsëri në Evropë".

Lexo lajmin e plotë KËTU.

Mbrojtja ajrore rrëzon 'objektin' rus në rajonin e Kievit

Autoritetet ukrainase thonë se sistemet e mbrojtjes ajrore në rajonin e Kievit rrëzuan një “objekt ajror” rus këtë mëngjes.

Shpërthime u dëgjuan në rrethin Vyshhorod, në veri të qendrës së qytetit.

Ata nuk dhanë detaje për natyrën e objektivit, ndonëse javët e fundit perëndimi dhe qendra e vendit në përgjithësi janë shënjestruar nga raketat e lundrimit, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Administrata Rajonale Ushtarake e Kievit shkroi në mediat sociale se nuk u zbulua tym, nuk pati zjarr dhe nuk raportohet për viktima.

​Scholz: Rusia të arrijë një marrëveshje për eksportet e grurit ukrainas

Kancelari gjerman, Olaf Scholz i ka kërkuar Rusisë të zbusi krizën globale ushqimore duke ndihmuar në lehtësimin e dërgesave të grurit nga portet e bllokuara të Ukrainës.

“Duhet të shpresoni për hir të botës që të arrihet një marrëveshje”, tha Scholz, duke iu referuar negociatave në vazhdim për krijimin e një korridori eksporti përtej Detit të Zi.

“Rusia duhet të mundësojë kalimin e sigurt dhe në të njëjtën kohë të japë garanci të besueshme se nuk do ta përdorë korridorin për një pushtim”, tha ai.

“Nuk mund të ndodhë që anijet që transportojnë grurë të largohen nga portet ukrainase dhe luftanijet ruse të nisen drejt porteve”, shtoi Scholz.

Pas takimit me Scholz dhe liderë të tjerë evropianë të enjten në Kiev, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky kritikoi Rusinë duke thënë se ajo po shkaktonte një krizë ushqimore në zonat e Afrikës dhe Azisë duke ndaluar eksportet e grurit për shkak të një bllokade detare. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat