Kryeministri i Irlandës: Putin me sjellje 'tërësisht imorale'

Bota

Kryeministri i Irlandës: Putin me sjellje 'tërësisht imorale'

Nga: A.SH Më: 23 qershor 2022 Në ora: 20:29
Taoiseach Micheál Martin

Micheál Martin, kryeministri dhe kreu i qeverisë i Irlandës, ka akuzuar Putinin për sjellje "tërësisht imorale", duke thënë se presidenti rus ka "armatosur" ushqimin, energjinë dhe migrimin si pjesë e luftës së vendit të tij kundër Ukrainës.

Duke komentuar në Bruksel përpara samitit të liderëve BE-Ballkani Perëndimor, Martin tha se BE ishte shumë e qartë se nuk kishte aplikuar asnjë sanksion kundër lëvizjes së ushqimit. Martin tha “ne nuk duam që, në asnjë formë apo formë, të jemi katalizator për ndonjë zi buke apo uri.

“Dhe kjo është frika e madhe për momentin për shkak të faktit se drithërat nuk po dalin nga Ukraina, se mund të ketë ndikime shumë të rëndësishme për sa i përket urisë dhe kjo është një shqetësim i madh, veçanërisht rreth bririt të Afrikës, Lindjes së Mesme dhe kështu me radhë.”

Ai fajësoi Rusinë për krizën e eksportit të grurit në Ukrainë, duke thënë: "Putini ka armatosur ushqimin, ai ka armatosur energjinë, ai ka armatosur migrimin si pjesë e përpjekjes së tij të përgjithshme të luftës, që unë mendoj se është tërësisht imorale dhe e gabuar".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat