NATO pritet të dakordohet për rinovimin më të madh të mbrojtjes që nga Lufta e Ftohtë

Bota

NATO pritet të dakordohet për rinovimin më të madh të mbrojtjes që nga Lufta e Ftohtë

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 20:49
Ilustrim

NATO duket se do të bjerë dakord javën e ardhshme për rinovimin më të madh të mbrojtjes së saj që nga Lufta e Ftohtë, duke përfshirë një zgjerim të madh të një force prej 40.000 trupash në gatishmëri për t'iu përgjigjur në një krizë.

Në një analizë të Sky News para samitit të NATO-s në Spanjë, thuhet se pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar një rishikim themelor në mënyrën se si Aleanca Veri-Atlantike e pengon presidentin rus Vladimir Putin të sulmojë ndonjë nga 30 shtetet e saja anëtare.

Planet e gjata të mbrojtjes që nuk kishin marrë shumë tërheqje përpara 24 shkurtit - ditën kur Moska filloi sulmin e saj ndaj Kievit - kanë filluar të bëhen realitet ndërsa liderët takohen për një samit historik në Spanjë nga 28-30 qershor.

"Mentaliteti ndryshoi brenda natës," tha një oficer ushtarak i NATO-s. "NATO tani ndihet sikur është elektrizuar. Ju mund të ndjeni energjinë që lulëzon përmes sistemit."

Një diplomat parashikoi se samiti i Madridit do të sjellë - ose të paktën do të binte dakord për kornizën për të ofruar - "një ndryshim rrënjësor në qëndrim".

Megjithatë, ka zhgënjim që dëshira e Suedisë dhe Finlandës historikisht neutrale për t'u bashkuar me aleancën - në kundërshtimin përfundimtar të Putin dhe për të fituar për aleatët - ende nuk është aktivizuar për shkak të shqetësimeve nga Turqia.

Ankaraja ka akuzuar Stokholmin për strehimin e militantëve kurdë. Mbretëria e Bashkuar është një nga aleatët që përpiqet të zgjidhë përçarjen në kohë për Madridin.

Ndër hapat që pritet të jepet drita jeshile janë:

- Një zgjerim dhe riemërtim i Forcës së Reagimit të NATO-s prej 40.000 trupash, ndoshta deri në gjashtëfish, sipas dy burimeve ushtarake. Por një burim i NATO-s tha se formula të ndryshme po diskutohen dhe rritja përfundimtare ka të ngjarë të jetë më e ulët.

- Një ngritje në përmasat e një misioni për të penguar Rusinë nga synimi i krahut lindor dhe juglindor të NATO-s, me mijëra trupa të tjera të shtuara, megjithëse shumë prej tyre do të vendosen në vendin e tyre dhe do të vendosen përpara vetëm nëse është e nevojshme.

- Përcaktimi i Rusisë si "kërcënimi më i rëndësishëm dhe më i drejtpërdrejtë" për sigurinë.

- Një "paketë gjithëpërfshirëse e ndihmës" për Ukrainën, duke përfshirë pajisje për të luftuar dronët rusë dhe për të ofruar komunikim të sigurt.

Jens Stoltenberg, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, tha se mbledhja e krerëve të shteteve dhe qeverive në kryeqytetin spanjoll do të jetë një "samit transformues, sepse jemi në një moment kyç për sigurinë tonë".

Një ministër i mbrojtjes i NATO-s kuptohet se u ka thënë homologëve të tij në një takim në selinë e aleancës në Bruksel javën e kaluar se një mizori e stilit të Bucha nuk mund të lejohet të ndodhë në tokën e NATO-s. Ky vlerësim i ndryshuar i kërcënimit po ndryshon politikën e NATO-s se si ta pengojë atë.

Aleatët duket se do të largohen nga mbështetja thjesht në kërcënimin e dënimit që mjafton për të ndaluar Putin të veprojë, në atë që disa e quajnë "parandalim nga mohimi".

Kusti Salm, nëpunësi më i lartë civil në Ministrinë e Mbrojtjes të Estonisë, shpjegoi se do të funksiononte duke pasur trupa në numër më të madh tashmë në terren për të ndaluar çdo pushtim përpara se të fillonte.

"Ju jeni në gjendje të vendosni forca adekuate, të mjaftueshme dhe i tregoni kundërshtarit tuaj të mundshëm se ndeshja e forcës është në një nivel që ju [kundërshtari] do ta humbisni menjëherë," tha ai në një konferencë me gazetarët.

"Ky mesazh duhet të përkthehet në një humbje të vullnetit të tyre për të pushtuar... Rusia mund të lexojë prej saj se edhe nëse do të përpiqeshin, do të fshiheshin nga toka në orët e para."

Mendimi i ri kërkon që aleatët e NATO-s të kenë ushtarë edhe më të aftë për luftim, marinarë, marinsat dhe ekuipazhi ajror të gatshëm për të lëvizur në shkallë të ndryshme gatishmërie. Kjo mund të variojë nga njoftimi dy ditësh për të mobilizuar deri në gjashtë muaj.

Forca e Reagimit të NATO-s (NRF), tashmë i ofron gjeneralit amerikan Tod Walters, komandantit Suprem i Aleatëve në Evropë, rreth 40.000 ushtarakë në gatishmëri të lartë. Ai u trefishua në përmasa më 2014, kur Kremlini aneksoi Krimenë dhe mbështeti separatistët në lindje të Ukrainës.

Sipas kornizës së re të parashikuar, madhësia e aftësisë do të rritet edhe më shumë dhe emri pritet të ndryshojë në Forca Aleate të Reagimit (ARF).

Çdo shtet anëtar, me përjashtim të Islandës për shkak se nuk ka ushtri, kuptohet se po kërkon të vendosë më shumë nga forcat e veta në një gjendje më të madhe gatishmërie.

Ata mund të ngarkohen me një zonë specifike të territorit të NATO-s për t'u mbrojtur sipas të ashtuquajturave "plane rajonale" për të cilat ende po punohet dhe nuk pritet të finalizohen deri në fund të vitit.

"ARF do të jetë rreth gjashtë herë më i madh se NRF - dukshëm më shumë," tha një oficer ushtarak me njohuri të të menduarit. Kjo do të thotë rreth 240.000 personel ushtarak.

Një oficer i dytë ushtarak tha se edhe ai kishte dëgjuar shifrën gjashtëfish.

Një burim i NATO-s, megjithatë, tha se nuk ka ende një vendim dhe shifra përfundimtare për rritjen e forcave të gatishmërisë së lartë ka të ngjarë të jetë më e ulët.

Gjithashtu pjesë e planit të ri të NATO-s është një forcimi i mëtejshëm i mbrojtjes së saj në tetë vende përgjatë kufijve të saj lindorë dhe juglindorë.

Stoltenberg, në një bisedë publike me faqen e lajmeve Politico, zbuloi të martën se aleatët do të bien dakord "të forcojnë grupet e betejës në lindje deri në nivelin e brigadës". Një grup beteje përbëhet nga rreth 1.000 trupa, ndërsa një brigadë mund të jetë midis 3.000 dhe 5.000.

Komentet tregojnë për një grup prej tetë misionesh ekzistuese në tri shtetet baltike, si dhe në Poloni, Rumani, Sllovaki, Hungari dhe Rumani, duke u rritur më tej. Aleatët, duke përfshirë Britaninë e Madhe, SHBA-në, Kanadanë dhe Gjermaninë tashmë po kontribuojnë me forca në grupet e betejës atje.

Britania e Madhe, e cila kryeson misionin e NATO-s në Estoni, e rriti praninë e saj brenda vendit në dy grupe beteje këtë vit.

Ben Wallace, sekretari i Mbrojtjes, ka thënë se ka "shumë të ngjarë" të shtohet një e treta, duke e kthyer forcën në një brigadë të vogël prej rreth 3.000 personel, por disa nga trupat e reja mund të vendosen në shtëpi.

Gjermania, e cila drejton grupin e betejës në Lituani, po zgjeron gjithashtu angazhimin e saj ndaj një brigade, por ka thënë se do të ketë "paracaktuar" trupa në gatishmëri në shtëpi në rast nevoje. Në të kundërt, shtetet baltike, me Rusinë në oborrin e tyre, duan më shumë çizme fizikisht në terren.

Ata gjithashtu do të donin që NATO të forconte edhe më tej mbrojtjen e saj, si për shembull me një mbrojtje ajrore "kupolë hekuri" të stilit izraelit, në gjendje të shpërthejë raketat ruse nga qielli.

Nuk ka gjasa që një lëvizje e tillë të arrihet në një afat të afërt, por sipas burimeve ushtarake dhe diplomatike po shikohet mbrojtja ajrore e zgjeruar.

Larg krizës së menjëhershme, aleatët në Madrid do të zbulojnë gjithashtu atë që quhet një "koncept strategjik" i ri - efektivisht një plan për NATO-n mbi kërcënimet dhe sfidat me të cilat përballet. Kjo do të përfshijë Kinën, ndryshimet klimatike, luftën kibernetike dhe zhvillimin e aftësive hapësinore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat