Pamje/ Mbante çantën me kodet bërthamore, njeriu i Putinit qëllohet në shtëpinë e tij

Bota

Pamje/ Mbante çantën me kodet bërthamore, njeriu i Putinit qëllohet në shtëpinë e tij

Nga: P.R Më: 23 qershor 2022 Në ora: 21:51
Një nga truprojat e Vladimir Putinit që mbante çantën bërthamore të Rusisë

Një kolonel i fshehtë që kishte mbajtur çantën bërthamore të presidentit rus është gjetur i qëlluar në shtëpinë e tij pranë Moskës.

Vadim Zimin, 53 vjeç, është i sëmurë rëndë në kujdesin intensiv, shkruan media britanike Mirror, përcjellë “Bota sot”.

Koloneli në pension në Shërbimin Federal të Sigurisë kishte qenë përgjegjës për çantën që mbante kontrollet bërthamore ruse, e cila shoqëron gjithmonë liderin e Kremlinit.

Ai dihet se e ka kryer këtë rol si ndihmës i ish-presidentit Boris Jelcin.

Image
Çanta bërthamore e Boris Yeltsin e ekspozuar në Qendrën Yektsin, Yekaterinburg

Ai vazhdoi në shërbimin e sigurisë duke u ngritur në rolin e kolonelit nën pasardhësin e tij Vladimir Putin, por roli i tij i saktë për ish-spiunin e KGB-së është i paqartë.

Zimin u gjet me plagë me armë zjarri në kuzhinën e banesës së tij në Krasnogorsk në rajonin e Moskës.

Në atë kohë, gruaja e tij mjeke ishte larg, duke trajtuar të plagosurit nga lufta e Putinit në Ukrainë.

Të shtënat erdhën pasi Zimin po përballej me hetim penal për marrje ryshfeti pasi iu bashkua shërbimit doganor në një rol të lartë, raportoi Moskovsky Komsomolets.

Image
Çanta e Jelcinit i kalohet Putinit

Ai ishte në arrest shtëpiak për çështjen penale.

Ai kishte mohuar çdo keqbërje.

Zimin u zbulua nga vëllai i tij - i cili thuhet se kishte qenë në banjë në momentin e të shtënave të hënën.

Ai shtrihej në një pellg gjaku me një plagë në kokë.

Aty pranë ishte një pistoletë traumatike Izh 79-9TM.

Image
Vadim Zimin, 53 vjeç, (rreth i kuq) u gjet në kuzhinën e tij me plagë me armë zjarri pasi u përball me akuzat për korrupsion
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat