Turqia pranon të mbështesë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Bota

Turqia pranon të mbështesë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Nga: A.SH Më: 28 qershor 2022 Në ora: 20:45
Jens Stoltenberg

Turqia ka rënë dakord të mbështesë anëtarësimin e përbashkët të Finlandës dhe Suedisë në NATO, ka konfirmuar presidenti i Finlandës Niinisto.

Niinisto tha se përparimi erdhi pasi të tre vendet nënshkruan një memorandum të përbashkët "për të zgjeruar mbështetjen e tyre të plotë kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së njëri-tjetrit" gjatë një takimi në Madrid sot.

Në një deklaratë të Presidentit Niinisto thuhej: "Memorandumi ynë i përbashkët nënvizon angazhimin e Finlandës, Suedisë dhe Turqisë për të dhënë mbështetjen e tyre të plotë kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së njëri-tjetrit. Të bëhemi aleatë të NATO-s do ta forcojmë më tej këtë angazhim.

"Gjatë javëve të fundit, Turqia ka ngritur shqetësimet e saj për kërcënimin e terrorizmit. Finlanda i ka marrë vazhdimisht këto shqetësime seriozisht.

"Finlanda dënon terrorizmin në të gjitha format dhe manifestimet e tij. Si një anëtare e NATO-s, Finlanda do të angazhohet plotësisht ndaj dokumenteve kundër terrorizmit dhe politikave të NATO-s.

“Ndërsa ne e forcojmë bashkëpunimin tonë për antiterrorizmin, eksportet e armëve dhe ekstradimet, Finlanda natyrisht vazhdon të operojë sipas legjislacionit të saj kombëtar.

"Jam i lumtur të përfundoj këtë fazë në rrugën e Finlandës drejt anëtarësimit në NATO. Tani pres me padurim biseda të frytshme mbi rolin e Finlandës në NATO me aleatët tanë të ardhshëm këtu në Madrid."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat