SHBA mbështet shitjen e avionëve të Turqisë pas marrëveshjes me NATO-n

Bota

SHBA mbështet shitjen e avionëve të Turqisë pas marrëveshjes me NATO-n

Nga: A.SH Më: 29 qershor 2022 Në ora: 23:48
Foto ilustrim

Administrata Biden po mbështet shitjen e avionëve luftarakë F-16 në Turqi, duke thënë se kjo do të ndihmojë në rritjen e sigurisë së NATO-s, përcjell Bota sot.

Ajo vjen një ditë pasi Ankaraja hoqi kundërshtimin e saj ndaj anëtarësimit në NATO të Finlandës dhe Suedisë.

Turqia i bëri një kërkesë në tetor Shtetet e Bashkuara për të blerë 40 avionë F-16 dhe gati 80 komplete për të modernizuar avionët e saj ekzistues luftarakë.

"Shtetet e Bashkuara mbështesin modernizimin e Turqisë të flotës së saj luftarake, sepse ky është një kontribut për sigurinë e NATO-s dhe për rrjedhojë sigurinë amerikane," tha Ndihmës Sekretarja për Mbrojtjen për Çështjet e Sigurisë Ndërkombëtare Celeste Wallander në një konferencë të raportuar nga Reuters.

Ajo tha se planet për shitjen ishin "në punë" dhe "duhet të punohen përmes proceseve tona kontraktuese".

Por zyrtarët amerikanë kundërshtuan çdo sugjerim për një lidhje midis shitjes dhe marrëveshjes së Turqisë për të hequr dorë nga kundërshtimi i saj ndaj anëtarësimit të dy vendeve nordike në NATO.

“SHBA nuk i ofroi asgjë Turqisë dhe nuk iu kërkua asgjë nga Turqia” si pjesë e marrëveshjes së saj me Finlandën dhe Suedinë, citon Reuters të ketë thënë një zyrtar i lartë i administratës.

Kongresi do të ketë fjalën e fundit për shitjet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat