Scholz: Gjermania rrit aftësitë ushtarake sa më shpejt që të mundet

Bota

Scholz: Gjermania rrit aftësitë ushtarake sa më shpejt që të mundet

Nga: A.SH Më: 30 qershor 2022 Në ora: 15:00
Olaf Scholz

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka thënë se vendi i tij po rrit aftësitë e tij ushtarake sa më shpejt që të mundet dhe do të fillojë procesin e ratifikimit të NATO-s për Suedinë dhe Finlandën këtë javë, përcjell Bota sot.

“Për Gjermaninë, kjo do të thotë se ne do të vazhdojmë të zgjerojmë kontributin tonë në tokë, në det dhe në ajër”, u tha ai gazetarëve në samitin e NATO-s në Madrid.

Scholz tha gjithashtu se Gjermania do të mbajë përgjithmonë një komando rajonale detare në Detin Baltik, një divizion tankesh me 15,000 ushtarë dhe 20 njësi detare.

Ai vazhdoi duke thënë se nuk donte të spekulonte se sa kohë do të kishte nevojë Ukraina për mbështetje në luftë dhe as se çfarë do të duhej për ta bërë presidentin rus Vladimir Putin t'i jepte fund luftës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat