Stoltenberg e mbylli samitin me një paralajmërim: Ne do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s

Bota

Stoltenberg e mbylli samitin me një paralajmërim: Ne do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 16:22
Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e mbylli samitin e aleancës ushtarake perëndimore me një mesazh për Moskën se aleatët janë të gatshëm të “mbrojnë çdo centimetër të territorit të NATO-s” dhe se mbështesin plotësisht Ukrainën në luftën e saj kundër forcave ruse.

Stoltenberg tha se NATO “u sigurua që kundërshtari të jetë i bindur se nëse do të bënte diçka të ngjashme me atë që Rusia i bëri Gjeorgjisë në vitin 2008 ose Ukrainës tani, do të shkaktonte një përgjigje të plotë nga e gjithë aleanca”.

Norvegjezi më tutje deklaroi se në samitin treditor në Madrid u morën disa vendime “transformuese”.

Përveç premtimit të ndihmës më të madhe nga anëtarët e NATO-s për Kievin, aleatët ranë dakord të rrisin numrin e forcave të tyre të reagimit të shpejtë në Evropën Lindore nga 40 mijë në 300 mijë trupa.

Në samit, Suedia dhe Finlanda u ftuan të bashkohen si anëtarë të rinj dhe u miratua një listë e re e prioriteteve kryesore të sigurisë për dekadën e ardhshme.

“Ne po përballemi me situatën më serioze të sigurisë në dekadat e fundit, por sfidës po i përgjigjemi me unitet dhe vendosmëri”, tha Stoltenberg.

Ndryshe, dje përfaqësuesit e vendeve anëtare të NATO-s miratuan në Madrid një Koncept të ri Strategjik dhe detajet e kësaj marrëveshjeje u publikuan në faqen zyrtare të aleancës.

Dokumenti i dytë më i rëndësishëm i Aleancës do të jetë një udhërrëfyes për të gjitha vendet anëtare në dhjetë vitet e ardhshme dhe ai përshkruan qartë detyrat që shtetet dhe vetë Aleanca duhet të zgjidhin në periudhën e ardhshme.

Ndër të tjera, në pjesën hyrëse të Konceptit Strategjik të NATO-s, theksohet se shtetet anëtare do të qëndrojnë të palëkundur në vendimin e tyre për të mbrojtur një miliard qytetarë, për të mbrojtur territorin e tyre si dhe për të ruajtur lirinë dhe demokracinë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat