Numri i të vdekurve nga rrëshqitja masive e dheut në Indi rritet në 19, mbi 50 të zhdukur

Bota

Numri i të vdekurve nga rrëshqitja masive e dheut në Indi rritet në 19, mbi 50 të zhdukur

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 06:33
Përmbytje në Indi

Ekipet e shpëtimit në shtetin verilindor të Indisë, Manipur, të premten nxorën tetë trupa të tjerë nga balta pas një rrëshqitjeje masive dheu. Numri ivdekjeve të konfirmuara në katastrofë u rrit në 19, sipas zyrtarëve.

Rrëshqitja e dheut goditi distriktin Noney herët të enjten, rreth 50 km në veri të Imphal, kryeqyteti i Manipur.

“Deri më tani ne kemi shpëtuar në mënyrë të sigurtë 18 njerëz duke përfshirë personelin e Ushtrisë Territoriale. Dje janë nxjerrë tetë trupa dhe sot tetë të tjerë janë nxjerrë nga balta. Tani gjithsej 55 persona janë të zhdukur,” tha kryeministri i Manipur N Biren Singh gjatë një konference për shtyp.

Sipas zyrtarëve, rrëshqitja e dheut ka goditur një kamp ndërtimi hekurudhor në Tupulit, ku disa njerëz ruanin një kantier të madh hekurudhor.

“Shpresojmë të përfundojmë operacionet e kërkim-shpëtimit brenda 2-3 ditëve. Toka është aq e butë sa vështirë se mund të ketë lëvizje. Makineritë e rënda të shpëtimit nuk mund të kalojnë”, tha Singh.

Autoritetet i kanë kërkuar ushtrisë indiane, paraushtarake dhe forcave të reagimit të menaxhimit të fatkeqësive për të kryer operacione kërkimi.

“Një radar i imazhit përmes murit (TWIR) po induktohet gjithashtu nga ajri për të zbuluar praninë e personelit të varrosur në mbeturina. Një qen kërkim-shpëtim është gjithashtu duke u futur,” raporton një media lokale duke cituar një njoftim zyrtar.

Rrëshqitja e dheut ka bllokuar plotësisht një lumë që rrjedh nëpër rrethet Tamenglong dhe Noney.

Zyrtarët thanë se rrëshqitja e dheut ka penguar rrjedhën e lumit dhe ka krijuar një trup ujor të ngjashëm me digën, i cili ka të ngjarë të përmbyt zonat e ulëta nëse hiqen mbeturinat.

Administrata lokale ka lëshuar një këshillë për njerëzit që jetojnë në zonat e ulëta dhe u ka kërkuar atyre që të qëndrojnë të përgatitur për evakuim në rast se ka më shumë reshje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat