Rusia 'i shtohet katalogut të madh të krimeve të luftës' duke 'shfrytëzuar kapjen' e dy britanikëve

Bota

Rusia 'i shtohet katalogut të madh të krimeve të luftës' duke 'shfrytëzuar kapjen' e dy britanikëve

Nga: A.SH Më: 2 korrik 2022 Në ora: 13:35
Foto ilustrim

Ne kemi pasur reagime të mëtejshme ndaj lajmeve që dy britanikë, Andrew Hill dhe Dylan Healy, u akuzuan si mercenarë nga forcat e mbështetura nga Rusia.

Menaxheri i përgjigjes ndaj krizës në Amnesty International në Mbretërinë e Bashkuar tha se "shfrytëzimi" i kapjes së tyre "po shton një katalog të madh të krimeve të luftës" që Rusia dyshohet se ka kryer në Ukrainë.

Kristyan Benedikt tha: "Ashtu si me Aiden Aslin, Shaun Pinner dhe Saaudun Brahim, ky është një proces i rremë i krijuar për të ushtruar presion diplomatik mbi Mbretërinë e Bashkuar, jo më pak pasi ajo vjen menjëherë pasi Britania njoftoi një dërgesë të madhe armësh për Ukrainën.

“Sipas Konventave të Gjenevës, luftëtarët e kapur dhe personat e tjerë të mbrojtur duhet të trajtohen në mënyrë njerëzore në çdo kohë.

“Shanset që Healy dhe Hill të marrin një gjyq të drejtë qoftë në Republikën Popullore të Donetsk, qoftë në vetë Rusinë janë jashtëzakonisht të vogla.

"Nëse autoritetet nuk paraqesin prova të qarta se Healy dhe Hill janë të përfshirë në krime lufte, ky proces i rremë gjyqësor duhet të ndalet menjëherë."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat