Lukashenko pretendon se Ukraina ka lëshuar raketa në Bjellorusi, s’jep prova

Bota

Lukashenko pretendon se Ukraina ka lëshuar raketa në Bjellorusi, s’jep prova

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 20:28
Aleksandër Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko pretendon se Ukraina u përpoq të sulmonte objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më parë.

Lukashenko, një aleat kryesor i Vladimir Putinit të Rusisë, tha se të gjitha raketat ishin kapur, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Belta, shkruan SkyNews.

Ai tha se vendi i tij nuk dëshiron luftë me Ukrainën.

Udhëheqësi bjellorus nuk dha prova për pretendimet e tij.

Bjellorusia është një aleat i ngushtë i Rusisë dhe e lejoi Moskën të përdorte territorin bjellorusi për të dërguar trupa në Ukrainë më 24 shkurt.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat