​BM:Furnizimet e Rusisë me armë moderne po pakësohen

Bota

​BM:Furnizimet e Rusisë me armë moderne po pakësohen

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 22:12
Foto ilustrim

Rusia po përdor raketa kundër anijeve si pjesë e një sulmi tokësor dytësor, për shkak të pakësimit të rezervave të armëve moderne, njoftoi Ministria britanike e Mbrojtjes.

Ndërsa, Rusia i ka hedhur poshtë raportet e rregullta britanike duke i quajtur ato si propagandë.

Shërbimet sekrete britanike thanë se arma që goditi qendrën tregtare në Kremenchuk më 27 qershor ka të ngjarë të ketë qenë një raketë kundër anijes KH-32 e cila nuk është e optimizuar për të goditur me saktësi objektivat tokësore.

“Sulmet e fundit në një bllok apartamentesh pranë Odesës thuhet se kanë përfshirë një raketë KH-22, e cila është edhe më pak e saktë”, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat