345 fëmijë të vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Bota

345 fëmijë të vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 11:06
Foto ilustrim

Të paktën 345 fëmijë kanë vdekur në Ukrainë si rezultat i pushtimit rus dhe 644 janë plagosur, sipas një njoftimi nga zyra e prokurorit të përgjithshëm, shkruajnë mediat e huaja.

Shumica e viktimave të fëmijëve janë raportuar në rajonin e Donetskut 345, pasuar nga rajonet e Kharkiv 185, Kiev 116, Chernihiv 68, Luhansk 61, Mykolaiv 53, Kherson 52 dhe Zaporizhia 31.

Sipas Ukrainës, shifrat nuk janë përfundimtare. Më 3 korrik, një vajzë 9-vjeçare vdiq në qytetin Sloviansk, rajoni Donetsk. Më 3 korrik, trupat ruse bombarduan edhe një herë qytetin e Bakhmut, rajoni i Donetskut.

Një djalë 2-vjeçar dhe një vajzë 4-vjeçare kanë mbetur të plagosur. Përveç kësaj, sulmet e përditshme ajrore të Rusisë dëmtuan 2102 institucione arsimore në të gjithë Ukrainën. Nga të cilat 215 u shkatërruan plotësisht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat