Rusia pretendon se ka vrarë 170 luftëtarë të huaj në 10 ditët e fundit

Bota

Rusia pretendon se ka vrarë 170 luftëtarë të huaj në 10 ditët e fundit

Nga: A.SH Më: 5 korrik 2022 Në ora: 16:38
Foto ilustrim

Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka pohuar se "170 mercenarë të huaj" janë vrarë në Ukrainë gjatë 10 ditëve të fundit.

Ai i referohet atyre që luftojnë përkrah trupave ukrainase, megjithëse pretendimi nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur, përcjell Bota sot.

Shoigu tha se pushtimi i Rusisë do të vazhdojë derisa të përmbushen të gjitha qëllimet e saj, të cilat përfshijnë heqjen e "kërcënimit për sigurinë e civilëve".

Rusia ka pretenduar vazhdimisht dhe në mënyrë të rreme se Ukraina po kryen "gjenocid" kundër qytetarëve rusishtfolës në rajonin e saj lindor të Donbasit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat