Pjesët e kontrolluara nga Rusia të Ukrainës janë të mbushura me ndalime arbitrare

Bota

Pjesët e kontrolluara nga Rusia të Ukrainës janë të mbushura me ndalime arbitrare

Nga: A.SH Më: 5 korrik 2022 Në ora: 20:16
Ukrainë

Ndalimi arbitrar i civilëve është bërë i përhapur në pjesë të Ukrainës të mbajtura nga ushtria ruse dhe grupet e armatosura të lidhura me të, me 270 raste të dokumentuara, tha të martën shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut, duke njoftuar planet për të rritur monitorimin në vend, përccjell Bota sot.

Gjetjet u bazuan në informacionin nga vizitat dhe intervistat në terren të monitoruesve të kryera me pak më shumë se 500 viktima dhe dëshmitarë të shkeljeve të të drejtave të njeriut, si dhe në burime të tjera të dhënash, i tha Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, Këshillit të të Drejtave të Njeriut me qendër në Gjenevë. .

“Pavarësisht kufizimeve në akses, ne kemi dokumentuar 270 raste të ndalimit arbitrar dhe zhdukjes me forcë. Tetë nga viktimat u gjetën të vdekur”, tha Bachelet në një përditësim mbi situatën në Ukrainë në periudhën nga 24 shkurti deri më 15 maj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat