Ukraina thotë se i ka shkaktuar Rusisë viktima të konsiderueshme në Donbas

Bota

Ukraina thotë se i ka shkaktuar Rusisë viktima të konsiderueshme në Donbas

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 16:32
Foto ilustrim

Ukraina thotë se ushtria e saj po u bën rezistencë të ashpër forcave ruse, që përpiqen të avancojnë në rajonin lindor të Donbasit, duke i shkaktuar humbje të konsiderueshme ushtrisë së Moskës.

Kreu i administratës ushtarake të rajonit të Luhanskut, Serhiy Hayday, tha se luftëtarët ukrainas po bëjnë rezistencë të ashpër.

“Ne po frenojmë armikun në kufirin e rajonit të Luhanskut dhe rajonit të Donetskut, pushtuesit po pësojnë humbje të konsiderueshme, siç e pranojnë vetë ata”, theksoi Hayday.

Sipas tij, forcat ruse kanë pësuar humbje të mëdha, teksa shtoi se ata kanë më shumë armatime, por ushtarët ukrainas janë më të përgatitur e të motivuar, shkruan CNN.

Pak ditë më parë, Rusia deklaroi se kishte marrë kontrollin e plotë të rajonit lindor ukrainas Luhansk, të dielën, pasi pushtoi qytetin Lysychansk.

Marrja nën kontroll e këtij rajoni, është një fitore politike për Kremlinin dhe e zhvendos fokusin e fushëbetejës në rajonin fqinj të Donetsk, ku Kievi ende kontrollon pjesë të territorit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat