Droni luftarak i financuar nga një fushatë do të mbërrijë në Ukrainë sonte

Bota

Droni luftarak i financuar nga një fushatë do të mbërrijë në Ukrainë sonte

Nga: A.SH Më: 6 korrik 2022 Në ora: 19:33
Dron

Një dron luftarak i blerë për forcat ukrainase përmes një fushate crowdfunding do të mbërrijë në vend këtë mbrëmje, përcjell Bota sot.

Bayraktar TB2 do të transferohet nga Lituania më vonë sot, tha ministri i mbrojtjes i vendit Arvydas Anusaukas.

Pothuajse 6 milionë euro u mblodhën për të paguar dronin në maj, por prodhuesi i tij turk, Baykar, vendosi ta dhurojë atë.

Baykar dhe Lituania ranë dakord që 1.5 milionë euro do të shpenzoheshin për të armatosur dronin me pjesën tjetër të parave të grumbulluara që do të shkojnë për ndihmën humanitare për Ukrainën.

Javën e kaluar, Baykar tha se do të dhuronte tre nga dronët e tij për forcat e armatosura të Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat