Kryeministri britanik u drejtohet ukrainasve teksa jep dorëheqjen

Bota

Kryeministri britanik u drejtohet ukrainasve teksa jep dorëheqjen

Nga: A.SH Më: 7 korrik 2022 Në ora: 15:10
Boris Johnson

Në fjalimin e tij duke njoftuar se do të largohej nga posti i kreut të Partisë Konservatore, por planifikoi të qëndronte si kryeministër derisa të zgjidhej një zëvendësues, Johnson iu drejtua popullit të Ukrainës, duke u zotuar se Britania do të "vazhdonte të mbështeste luftën tuaj për liri për aq kohë sa ajo merr”, përcjell Bota sot.

Mbështetja e Johnson për Ukrainën ka qenë aq e vendosur saqë ai është njohur me dashuri si "Borys Johnsoniuk" nga disa në Kiev.

Ai ndonjëherë i përfundonte fjalimet e tij me "Slava Ukraini" - ose "lavdi Ukrainës".

Edhe përpara se Presidenti Vladimir Putin të urdhëronte pushtimin e 24 shkurtit, Johnson e kishte kritikuar vazhdimisht Putinin, duke e cilësuar atë si një shef të pamëshirshëm dhe ndoshta irracional të Kremlinit, i cili ishte një kërcënim për botën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat