Shifrat: Ja sa trupa ukrainas janë vrarë që nga pushtimi rus

Bota

Shifrat: Ja sa trupa ukrainas janë vrarë që nga pushtimi rus

Nga: A.M Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 07:07
Foto ilustrim

Pretendohet se ndërmjet 10,000 dhe 13,000 trupa ukrainase janë vrarë që nga pushtimi në shkurt të këtij viti, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

Një këshilltar i lartë i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, tha se numri ishte shumë më i ulët se vlerësimet nga udhëheqësit perëndimorë.

"Ne kemi shifra zyrtare nga shtabi i përgjithshëm, kemi shifra zyrtare nga komanda e lartë, dhe ato arrijnë në mes 10,000 dhe 12,500-13,000 të vrarë," tha Mykhailo Podolyak.

Zyra e Zelenskyy raportoi të premten se të paktën tre civilë u vranë dhe 16 u plagosën në Ukrainë gjatë 24 orëve të fundit.
Dhe në një konferencë shtypi në Kiev të premten, hetuesit e të drejtave të njeriut të mbështetur nga Kombet e Bashkuara kërkuan krijimin e një "regjistri të viktimave" që mund të nënkuptojë që njerëzit e prekur nga lufta të marrin ndihmë më shpejt.

Pablo de Greiff, një anëtar i ekipit të mandatuar për të shqyrtuar abuzimet e të drejtave nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut, tha se "viktimat kanë nevoja që kërkojnë vëmendje të menjëhershme".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat