Pasardhësi i mundshëm i Putinit thotë se vendet e NATO-s janë palë në konflikt në Ukrainë

Bota

Pasardhësi i mundshëm i Putinit thotë se vendet e NATO-s janë palë në konflikt në Ukrainë

Më: 27 mars 2023 Në ora: 12:45
Vladimir Putin dhe Nikolai Patrushev

Sekretari i Këshillit të Sigurisë të Rusisë, Nikolai Patrushev, ka pohuar se NATO është palë në luftën në Ukrainë.

Sipas mediave të huaja, Patrushev, një ish-kreu i FSB-së, i cili ka mbajtur postin e sekretarit të Këshillit të Sigurisë që nga viti 2008, dihet se është një mik i ngushtë i Vladimir Putin.

Ai ka akuzuar më parë Perëndimin për komplote të shumta, duke përfshirë “krijimin e një perandorie gënjeshtrash, që përfshin poshtërimin dhe shkatërrimin e Rusisë”, si pjesë e një plani të supozuar për “reduktimin e popullsisë së botës”.

Dhe disa vëzhgues të Rusisë e kanë cilësuar atë si një pasardhës të mundshëm të Putinit.

Deklarata e tij vjen në kohën kur Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë pohuar se Rusia ka humbur 171,160 trupa në Ukrainë që nga fillimi i luftës.

Ky numër përfshin 610 viktima që dyshohet se kanë pësuar forcat ruse në 24 orët e fundit.

Sipas raportit të lëshuar nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, Rusia ka humbur gjithashtu 3,595 tanke, 6,953 automjete luftarake të blinduara, 5,493 automjete dhe tanke karburanti, 2,638 sisteme artilerie, 523 sisteme raketash të shumëfishta, 277 sisteme të mbrojtjes ajrore, 305 aeroplanë, 291 helikopterë, 2216 dronë dhe 18 varka.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat