55 vjet më parë u realizua fluturimi i parë testues i Boeing 747

Bota

55 vjet më parë u realizua fluturimi i parë testues i Boeing 747

Më: 9 shkurt 2024 Në ora: 08:33
Boeing 747

Boeing 747 nisi prodhimin në vitet `60 dhe fluturimin e parë e ka kryer më 9 shkurt të vitit 1969, ndërsa fluturimin e parë komercial e ka kryer në janar 1970.

Shumë shpejt ky tip evuloi dhe u krijuan lloje të reja si 727-200B me kapacitet më të madh pasagjerësh,747-200F për transport mallrash dhe 747-200C i kombinuar për transport udhëtarësh dhe mallrash në distanca të gjata.

Në total kanë ndodhur rreth 50 aksidente ajrore me Boeing 747, të cilat kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 3707 njerëzve.

Ndër aksidentet më të mëdha ajrore të Boeing 747 është edhe ai i aktit terrorist të 11 shtatorit 2001. Konfigurimi “Boeing 747” peshon 397 mijë kilogramë dhe është 70 metra i gjatë. Gjatësia e krahëve shkon deri në 64 metra. Normalisht mban deri në 400 pasagjerë. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat