SHBA nuk i mbështet sulmet e Ukrainës ndaj rafinerive ruse të naftës, thotë Blinken

Bota

SHBA nuk i mbështet sulmet e Ukrainës ndaj rafinerive ruse të naftës, thotë Blinken

Nga: A.SH Më: 2 prill 2024 Në ora: 22:45
Blinken

SHBA-ja “as nuk ka mbështetur dhe as ka mundësuar sulme nga Ukraina jashtë territorit të saj”, tha Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken në konferencën për shtyp në Paris më 2 prill.

Financial Times raportoi në mars se SHBA-ja paralajmëroi Ukrainën të ndalonte sulmin ndaj rafinerive ruse të naftës, gjoja nga shqetësimi se sulmet mund të rrisin çmimet globale të naftës dhe të rrisin rrezikun e hakmarrjes së mëtejshme.

Në një intervistë me Washington Post më 29 mars, presidenti Volodymyr Zelensky tha se synimi i infrastrukturës energjetike ruse është një strategji ushtarake legjitime.

Sulmet shërbejnë si hakmarrje për sulmet ruse në infrastrukturën kritike dhe janë në përputhje me objektivat ushtarake të Ukrainës, tha Zelensky.

Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp me ministrin e Jashtëm francez, Stephane Sejourne, Blinken tha se SHBA-të bëjnë "gjithçka që mundemi për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet kundër këtij agresioni rus".

“Në të njëjtën kohë, ne as nuk kemi mbështetur dhe as mundësuar sulme nga Ukraina jashtë territorit të saj”, tha Blinken, duke iu përgjigjur një pyetjeje të një gazetari në lidhje me sulmet e Ukrainës ndaj rafinerive ruse të naftës.

Sejourne iu përgjigj të njëjtës pyetje duke thënë se "kjo nuk sjell pothuajse asnjë koment në emrin tonë".

"Populli ukrainas po vepron në vetëmbrojtje dhe ne konsiderojmë se Rusia është agresori," vazhdoi Sejourne.

"Në rrethana të tilla, nuk ka asgjë tjetër për të thënë. Unë mendoj se ju më keni kuptuar."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat