​Ishulli i Paqësorit po digjet, çfarë po ndodh dhe nga vjen Azerbajxhani në histori?

Bota

​Ishulli i Paqësorit po digjet, çfarë po ndodh dhe nga vjen Azerbajxhani në histori?

Më: 19 maj 2024 Në ora: 16:11
Foto ilustrim

Në mes të rrugës kryesore në Rivière-Salée, në veri të Noumée, qëndron një makinë e djegur. Pas disa ditësh trazira, të rinjtë me fytyrë të maskuar tundin flamurin e Kanakut dhe aty kalojnë automjetet. Rreth e rrotull është shkreti. Dyqane me fasada të thyera, ndërtesa të djegura, mbeturina në trotuare dhe rrugë. Bandat e të rinjve enden në zonë.

Në mes të rrugës kryesore në Rivière-Salée, në veri të Noumée, qëndron një makinë e djegur. Pas disa ditësh trazira, të rinjtë me fytyrë të maskuar tundin flamurin e Kanakut dhe aty kalojnë automjetet. Rreth e rrotull është shkreti. Dyqane me fasada të thyera, ndërtesa të djegura, mbeturina në trotuare dhe rrugë. Bandat e të rinjve enden në zonë.

Dhuna që shpërtheu javën e kaluar është më e keqja në Kaledoninë e Re që kur trazirat pro-pavarësisë përfshiu territorin francez të Paqësorit në vitet 1980.

Pakënaqësia për planin e Francës për të vendosur rregulla të reja votimi po rritet në arkipelag me 270 mijë banorë. Plani do të zgjeronte të drejtën e qytetarëve francezë që jetojnë në Kaledoninë e Re për të votuar në zgjedhjet provinciale, të cilat disa druajnë se do të zbehnin votat e popullit indigjen të Kanakëve. Kanakët përbëjnë rreth 40% të popullsisë, shkruan The Guardian.

Skenat nga Noumea ishin alarmante: tym i zi shpërtheu mbi kryeqytetin ndërsa makinat, dyqanet dhe ndërtesat digjeshin. Rebelët e zemëruar nga ndryshimet zgjedhore ngritën gjithashtu barrikada rrugore, duke ndërprerë qasjen në ilaçe dhe ushqime. Më 15 maj u shpall gjendja e jashtëzakonshme për 12 ditë dhe shtetrrethimi vazhdon të jetë në fuqi në të gjithë vendin.

Qindra pjesëtarë të ushtrisë dhe policisë së armatosur rivendosin rendin dhe ruajnë paqen. Deri të premten, pesë persona kishin vdekur, duke përfshirë dy oficerë policie. Tre të tjerët ishin Kanakë. Të premten, autoritetet lokale thanë se situata ishte më e qetë pasi qindra marina francezë filluan të mbërrinin.

Megjithatë, pavarësisht thirrjeve për qetësi nga grupet politike - veçanërisht partitë pro pavarësisë që janë më kundër ndryshimeve të planifikuara të votimit - trazirat nuk ndalen.

"Ne nuk duam të lëmë njerëzit tanë të zhduken, ne do të luftojmë derisa Kanaki të lirohet", thanë dy protestues, të cilët nuk deshën të përmenden emrat. Ata po qëndronin pranë një rreth-rrotullimi në kryeqytetin e Kaledonisë së Re. Burrat, rreth të 20-ave, përleshen me policinë, por thonë se po përmbahen nga vandalizmi.

“Ne nuk grabisim dyqane, përpiqemi t'u themi vëllezërve më të vegjël të mos e bëjnë këtë, të mos ndezin zjarre, por ata nuk dëgjojnë më askënd”, thotë një nga të rinjtë protestues.

Qeveria franceze thotë se nuk ka dyshim se Azerbajxhani po nxit tensionet në Kaledoninë e Re, pavarësisht distancës së madhe gjeografike dhe kulturore midis vendit të Kaspikut dhe territorit francez të Paqësorit. Kjo nuk është hera e parë që Franca akuzon Azerbajxhanin se qëndron pas një fushate dezinformimi, por Azerbajxhani i hedh poshtë akuzat.

Nga vjen Azerbajxhani në histori?

Qeveria franceze tregon për shfaqjen e papritur të flamujve të Azerbajxhanit përkrah simboleve të Kanak në protesta, dhe një grup i lidhur me autoritetet në Azerbajxhan mbështet hapur separatistët.

"Kjo nuk është një fantazi. Është një realitet. Më vjen keq që disa nga liderët kaledonas që janë në favor të pavarësisë bënë një marrëveshje me Azerbajxhanin. Është e pamohueshme," tha ministri i Brendshëm francez Gérald Darmanin për televizionin France 2 kur u pyet nëse ata po ndërhynin Azerbajxhani, Kina dhe Rusia në ngjarjet në Kaledoninë e Re.

"Ne i hedhim poshtë plotësisht akuzat e pabaza. Ne hedhim poshtë çdo lidhje midis liderit të luftës për liri në Kaledoni dhe Azerbajxhanit", u përgjigj zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Azerbajxhanit, Ayhan Hajizadeh.

Në fotot e shpërndara në mediat sociale, disa mbështetës pro-pavarësisë kanë veshur bluza me flamurin e Azerbajxhanit.

Tensionet midis Francës e Azerbajxhanit janë rritur qe nga lufta e vitit 2020 dhe një ofensivë e Azerbajxhanit në vitin 2023 për të rimarrë kontrollin e rajonit të tij Nagorno-Karabakh, i cili sundohej nga separatistët etnikë armenë.

Franca është një aleat tradicional i Armenisë, një fqinj dhe rival historik i Azerbajxhanit, dhe gjithashtu shtëpia e një diaspore të madhe armene. Darmanin tha se Azerbajxhani - i udhëhequr që nga viti 2003 nga presidenti Ilham Aliyev, pasardhësi i babait të tij Heydar - është në fakt një diktaturë.

Në korrik 2023, Azerbajxhani ftoi separatistët nga territoret franceze të Martinikës, Guianës Franceze, Kaledonisë së Re dhe Polinezisë Franceze në një konferencë në kryeqytetin, Baku. Takimi çoi në krijimin e Grupit Iniciativ të Bakut, qëllimi i deklaruar i të cilit është të mbështesë "lëvizjet çlirimtare franceze dhe antikolonialiste".

Grupi lëshoi një deklaratë këtë javë duke dënuar propozimin e parlamentit francez për të ndryshuar kushtetutën e Kaledonisë së Re, e cila u lejon të huajve që emigruan të paktën 10 vjet më parë të drejtën për të votuar në zgjedhje. "Ne qëndrojmë në solidaritet me miqtë tanë nga Kanak dhe mbështesim luftën e tyre të ndershme," njoftoi Grupi i Iniciativës Baku.

Raphaël Glucksmann, ligjvënësi që kryeson listën socialiste franceze në zgjedhjet e Parlamentit Evropian të qershorit, tha se Azerbajxhani ka muaj që mundohet të përzihet. Ai theksoi se problemi themelor janë mosmarrëveshjet për reformën zgjedhore dhe jo agjitacioni i faktorëve të huaj, por akuzoi gjithashtu Azerbajxhanin se "shfrytëzon problemet e brendshme".

Një burim i qeverisë franceze tha se llogaritë pro-azerbajxhane të mediave sociale postuan një video të korrigjuar të mërkurën që supozohet se tregonte dy policë të bardhë me armë të drejtuara nga Kanakët e vdekur.

Në nëntor, Franca akuzoi aktorë të lidhur me Azerbajxhanin për një fushatë dezinformuese që synonte të njolloste reputacionin e saj lidhur me mundësinë e organizimit të Lojërave Olimpike të Parisit. Edhe Baku i hodhi poshtë këto akuza.

Edhe pse Kaledonia e Re e ka refuzuar pavarësinë në referendume në tri raste, ndërprerja e lidhjeve shtetërore-juridike me Francën ka një mbështetje të fortë midis popullit të Kanakëve, të cilët kanë jetuar në këto ishuj për mijëra vjet.

Referendumi i tretë dhe i fundit u mbajt në vitin 2021 dhe grupet pro-pavarësisë nuk e njohin atë sepse kërkesa e tyre për shtyrje për shkak të pandemisë nuk u pranua. Kjo vetëm sa kontribuoi në rritjen e pakënaqësisë.

Në lagjet jugore të kryeqytetit të Kaledonisë së Re, ku jetojnë kryesisht evropianë, dominon frika. Njerëzit u organizuan në kolektivë dhe ngritën barrikada për të mbrojtur shtëpitë e tyre. Shumë kanë armë.

Familja e Jérôme ka jetuar në Kaledoninë e Re për disa breza. Ai jeton në lagjen Sainte-Marie dhe gruaja e tij është nga populli Kanak. Ai thotë se i ka rënë zemra: “Fqinjët janë çmendur, janë të armatosur dhe gati për të qëlluar dhe unë po mundohem t’i qetësoj. Si do të jetojmë sërish bashkë pas kësaj?”.

Kundërshtimi ndaj ndryshimeve në sistemin zgjedhor në Kaledoninë e Re po ndërtohet prej muajsh. Njësia e Koordinimit të Veprimit në Terren (CCAT), e cila u krijua në nëntor të vitit të kaluar, është në ballë të lëvizjes protestuese. Është një degë e Union Calédonienne, krahu radikal pro-pavarësisë i partisë FLNKS.

CCAT është e zhgënjyer nga paaftësia e politikanëve pro-pavarësisë për të bërë zërin e tyre të dëgjohet dhe prej disa muajsh ka mobilizuar të rinjtë në lagjet e klasës punëtore. Kur CCAT u bëri thirrje njerëzve të mobilizohen kundër ndryshimit të ligjit zgjedhor në prill, dhjetëra mijëra të rinj kryesisht dolën në rrugët e Noumée.

Në një vend të karakterizuar nga pabarazia dhe me një popullsi shumë më të re, mesazhi ishte tërheqës. Kaledonia e Re ka burime minerale - është një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të nikelit - por pasuria shpërndahet në mënyrë të pabarabartë.

Pavarësisht përpjekjeve për të reduktuar pabarazinë dhe për të përmirësuar qasjen në punësim, kanadezët mbeten të nënpërfaqësuar në pozitat e pushtetit dhe përgjegjësisë. Kanakët priren të kenë një nivel arsimor më të ulët se kaledonianët jo-indigjenë. Ata gjithashtu përbëjnë shumicën e popullsisë së burgjeve - gjë që ka ndihmuar në nxitjen e ndjenjave të zhgënjimit, veçanërisht te të rinjtë kanakë që jetojnë në zonat urbane.

Ministri francez i Drejtësisë Eric Dupond-Moretti u bëri thirrje prokurorëve që të marrin të gjitha masat e mundshme ndaj autorëve të dhunës dhe dëmi i shkaktuar nga trazirat llogaritet në 200 milionë euro.

Thierry de Greslan, një përfaqësues i spitalit në Nouméa, thotë se është i shqetësuar për pacientët e tij për shkak të përkeqësimit të situatës.

"Disa njerëz kanë vdekur për shkak të mungesës së kujdesit mjekësor. Kjo është një situatë guerile urbane dhe çdo natë ne presim pacientë me plagë me armë zjarri”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat