Rikthim spektakolar i Mark Cavendish!

Çiklizëm

Rikthim spektakolar i Mark Cavendish!

Nga: Kemajl Goca Më: 29 qershor 2021 Në ora: 19:29
Rikthim spektakolar i Mark Cavendish!

Sprinteri i famshëm britanik, Mark Cavendish, fiton etapën e katërt të ‘Tour de France’. Rikthim spektakolar i Mark Cavendish!
Pas pesë vitesh ai mirëpriti triumfin në garën më të madhe të çiklizmit në botë.

Ai ishte superior, duke triumfuar me kohë 03.20' 17' orë'.

Në moshën 36 - vjeçare, Cavendish ka provuar se ai mund të jetë përsëri në formën më të mirë, pavarësisht se disa vite kishte probleme me lëndime.

Çiklist nga Britania e Madhe, Mark Cavendish, është i emocionuar për fitoren në etapën e katërt të edicionit të 108-të në ‘Tour de France 2021’. 

Mark Cavendish ngadhënjeu në garën në relacionin Redon - Fougères, me gjatësi të shtegut 150.4 kilometra. 

Britaniku regjistron fitoren e 31-të në këtë garë.

"Nuk di çfarë të them’, tha Cavendish i përlotur. “Vetëm të jesh këtu është mjaft e veçantë”, tha mes të tjera ai.

Në klasifikimin e përgjithshëm, Matthew van der Poel e ruan pozitën e liderit, i ndjekur nga Julian Alaphilippe.

Nesër mbahet etapa e pestë në relacionin Changé - Laval Espace Mayenne, me gjatësi të shtegut 27.2 kilometra.

Etapa e katërt
1. Mark Cavendish (Deceuninck - Quick – Step)    03h 20' 17''
2. Nacer Bouhanni (Team Arkea - Samsic    )    03h 20' 17''
3. Jasper Philipsen (Alpecin – Fenix)    03h 20' 17''
4. Michael Matthews (Team Bikeexchange)    03h 20' 17''
5. Peter Sagan    (Bora – Hansgrohe)    03h 20' 17''
6. Cees Bol (Team Dsm)    03h 20' 17''
7. Christophe Laporte (Cofidis)    03h 20' 17''
8. Mads Pedersen (Trek – Segafredo)     03h 20' 17'    -
9.  Boy Van Poppel (Intermarche – Wanty)    03h 20' 17''    -
10.  Andre Greipel (Israel Start-Up Nation)    03h 20' 17''
   
Renditja e përgjithshme 
1. Mathieu Van Der Poel (Alpecin – Fenix)        16h 19' 10''
2. Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick – Step)    + 00h 00' 08''
3. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 00' 31''
4. Wout Van Aert (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 31''
5. Wilco Kelderman (Bora – Hansgrohe)    + 00h 00' 38''
6. Tadej Pogacar (Uae Team Emirates)    + 00h 00' 39''
7. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 00' 40''
8. Nairo Quintana (Team Arkea – Samsic)    + 00h 00' 40''
9. Pierre Latour (Totalenergies)    + 00h 00' 45''
10. David Gaudu (Groupama – FDJ)    +52

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat