Mohoriç shënon fitore të madhe në etapën e shtatë të ‘Tour de France’

Çiklizëm

Mohoriç shënon fitore të madhe në etapën e shtatë të ‘Tour de France’

Nga: Kemajl Goca Më: 2 korrik 2021 Në ora: 18:29
Mohoriç shënon fitore të madhe në etapën e shtatë të ‘Tour de France’

Çiklisti slloven, Matej Mohoriç, ka shënuar fitore të madhe në etapën më të gjatë përkatësisht të shtatë të garës prestigjioze ‘Tour de France’, që u mbajt në Le Creusot, me gjatësi të shtegut 249.1 kilometra. 

“Unë e kam fituar ‘Vuelta de Giro’, por kjo është diçka e veçantë, pasi është gara më e madhe në botë. Unë jam shumë i mirë në etapa të gjata", tha mes të tjera Mohoriç.

Mathieu Van Der Poel kryeson renditjen e përgjithshme me 30 sekonda para vendi të dytë.  Mathieu Van Der Poel e mban edhe më tej fanellën e verdhë. 

Gara e radhës mbahet nesër  në relacionin Oyonnax - Le Grand-Bornand, me gjatësi të shtegut 150.8 kilometra. 

Etapa e 7-të

1. Matej Mohoric (Bahrain Victorious)    05h 28' 20''
2. Jasper Stuyven (Trek – Segafredo)    + 00h 01' 20''
3. Magnus Cort Nielsen  (Ef Education – Nipp)     + 00h 01' 40''
4.  Mathieu Van Der Poel (Alpecin – Fenix)     + 00h 01' 40''
5. Kasper Asgreen (Deceuninck - Quick – Step)    + 00h 01' 40''
6. Franck Bonnamour (B&B Hotels P/B KTM)    + 00h 01' 40''
7.  Patrick Konrad (Bora – Hansgrohe)    + 00h 01' 40''
8.  Wout Van Aert (Jumbo – Visma)    + 00h 01' 40''
9. Brent Van Moer (Lotto Soudal)    + 00h 01' 44''
10.  Dorian Godon (AG2R Citroen Team)     + 00h 02' 45''

Renditja e përgjithshme

1. Mathieu Van Der Poel (Alpecin – Fenix)    25h 39' 17''
2. Wout Van Aert (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 30''
3. Kasper Asgreen (Deceuninck - Quick – Step)    + 00h 01' 49''
4. Matej Mohoric (Bahrain Victorious)    + 00h 03' 01''
5. Tadej Pogaçar (Uae Team Emirates)    + 00h 03' 43''
6. Vincenzo Nibali (Trek – Segafredo)    + 00h 04' 12''
7. Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick – Step)    + 00h 04' 23''
8. Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech)    + 00h 04' 56''
9 . Pierre Latour (Totalenergies)    + 00h 05' 03''
10. Rigoberto Uran (EF Education – Nippo)    + 00h 05' 04'

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat