O'Connor shënon fitoren e parë nëpër një mot me shi e të ftohtë në ‘Tour de France 2021’

Çiklizëm

O'Connor shënon fitoren e parë nëpër një mot me shi e të ftohtë në ‘Tour de France 2021’

Nga: Kemajl Goca Më: 4 korrik 2021 Në ora: 18:36
O'Connor shënon fitoren e parë nëpër një mot me shi e të ftohtë në ‘Tour de France 2021’

Çiklisti australian, Ben O’Connor, 25 vjeç, shënon fitoren e tij të parë në garën prestigjioze “Tour de France”.

Një fitore domethënëse në etapën e nëntë dhe nëpër një mot me shi e të ftohtë!

Ai zuri vendin e parë kohë të kaluar për 04. 26' 43'' orë, në relacionin Cluses-Tignes, me gjatësi të shtegut 144,9 kilometra.  

Image

Tadej Pogaçar

Australiani la pas Mattia Cattaneo (Deceuninck – Quick-Step) dhe Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious) duke zënë vendin e dytë përkatësisht të tretë.

Australiani me këtë fitore në edicionin e 108-të, ngritët në vendin e dytë të renditjes së përgjithshme, ka dy minuta e një sekondë më pak se lideri Tadej Pogaçar nga Sllovenia. Pogaçar është në formë dhe e mban fanellën e verdhë.

Etapa e dhjetë do të zhvillohet të martën në relacionin Albertville-Valence, me gjatësi të shtegut 190.7 kilometra, ndërsa dita e nesërme është pushim.

Etapa e 9-të

1. Ben O'connor (AG2R Citroen Team)    04h 26' 43''
2. Mattia Cattaneo (Deceuninck - Quick – Step)    + 00h 05' 07''
3. Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious)    + 00h 05' 34''
4. Guillaume Martin (Cofidis)     + 00h 05' 36''
5. Franck Bonnamour (B&B HOTELS P/B KTM)     + 00h 06' 02'
6. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    + 00h 06' 02''
7. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 06' 34''
8. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 06' 34''
9.  Enric Mas (Movistar Team)     + 00h 06' 34''
10.  Rigoberto Uran (EF Education – Nippo)    + 00h 06' 34''

Renditja e përgjithshme 

1. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    34h 11' 10''
2. Ben O'Connor (AG2R Citroen Team)    + 00h 02' 01''
3. Rigoberto Uran (EF Education – Nippo)    + 00h 05' 18''
4. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 05' 32''
5. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 05' 33''
6. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 05' 47''
7. Wilco Kelderman (Bora – Hansgrohe)    + 00h 05' 58''
8. Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech)    + 00h 06' 12''
9. Guillaume Martin (Cofidis)    + 00h 07' 02''
10. David Gaudu (Groupama – FDJ)    + 00h 07' 22'

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat