Çiklisti amerikan shënon fitore të madhe në 'Tour de France'

Çiklizëm

Çiklisti amerikan shënon fitore të madhe në 'Tour de France'

Nga: Kemajl Goca Më: 11 korrik 2021 Në ora: 18:24
Çiklisti amerikan shënon fitore të madhe në 'Tour de France'

Çiklisti amerikan Sepp Kuss (Jumbo-Visma) është fituesi i etapës së 15- të “Tour de France 2021”, që u mbajt në relacionin Ceret-Andorra la Vieille, me gjatësi të shtegut 191 kilometra, në të cilën çiklistët në Pirenej kaluan 4500 metra lartësi.

Sepp Kuss i dha fund vuajtjes dhjetëvjeçare, pasi amerikani Tyler Farrar ishte fituesi i fundit i etapës në ‘Tour de France’ në vitin 2011.

Kuss zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 05.12' 06' orë, duke lënë pas për 23 sekonda Alejandro Valverde, kurse Wout Poels përfundoi i treti.

Image

Pamje nga gara

Slloveni Tadej Pogaçar mban fanellën e verdhë, i cili ka 5 minuta e 18 sekonda më shumë se pozita e dytë, Rigoberto Uran.

Nesër është ditë pushimi, ndërsa etapa 16-të zhvillohet të martën në relacionin Pas De La Case-Saint-Gaudens, me gjatësi të shtegut 169 kilometra.

Etapa e 15-të

1. Sepp Kuss (Jumbo – Visma)    05h 12' 06''
2. Alejandro Valverde (Movistar Team)     + 00h 00' 23''
3. Wouter Poels (Wouter Poels)    + 00h 01' 15'
4.  Ion Izaguirre Insausti    (Astana - Premier Tech)    + 00h 01' 15''
5. Ruben Guerreiro (EF Education – Nippo)    + 00h 01' 15''
6. NAIRO Quintana (Team Arkea – Samsic)    + 00h 01' 15'
7. David Gaudu (Groupama – FDJ)    + 00h 01' 15'
8. Daniel Martin (Israel Start-Up Nation)    + 00h 01' 22''
9. Franck Bonnamour (B&B Hotels P/B KTM    +00h 01' 22''
10. Aurélien Paret Peintre (AG2R Citroen Team)    + 00h 01' 22''

Renditja e përgjithshme 

1. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    62h 07' 18''
2. Rigoberto Uran (EF Education – Nippo)    + 00h 05' 18''
3. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 05' 32''
4. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 05' 33''
5. Ben O'Connor (AG2R Citroen Team)    + 00h 05' 58''
6. Wilco Kelderman (Bora – Hansgrohe)    + 00h 06' 16''
7. Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech)    + 00h 07' 01''
8. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 07' 11''
9. Guillaume Martin (Cofidis)    + 00h 07' 58''
10. Peio Bilbao (Bahrain Victorious)    + 00h 10' 59

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat