Tadej Pogaçar - kampion i ‘Tour de France’ për herë të dytë me radhë!

Çiklizëm

Tadej Pogaçar - kampion i ‘Tour de France’ për herë të dytë me radhë!

Nga: Kemajl Goca Më: 17 korrik 2021 Në ora: 19:17
Pogaçar, foto Reuters

Çiklisti 22-vjeçar nga Sllovenia, Tadej Pogaçar, mbron titullin e kampionit të “Tour de France”.

Pogaçar tregon edhe një herë klasin e tij, kësaj radhe në edicionin e 108-të të “Tour de France 2021”.

I veshur me fanellë të verdhë, Tadej Pogaçar, u nis me qetësi dhe siguri në garën në kronometër në etapën e 20-të. 

Image

Wout van Aert

Kronometri 30.8 kilometra në Saint-Emilion u fitua nga Belgu Wout van Aert, i cili përfundoi etapën e 20-të me një shpejtësi mesatare prej 51.5 km / orë. 

Van Aert kaloi një kohë prej 35 minutash dhe 53 sekonda në relacionin Libourne‒Saint-Emilion.

“Tadej Pogaçar konfirmoi epërsinë e përgjithshme në renditjen e përgjithshme dhe nesër ai do të bëhet fituesi i garës në Francë për herë të dytë. 

Etapa e parafundit,  e 20-të përfundoi plotësisht me shijen e Tadej Pogaçar. Ai mbrojti fanellën e tij të verdhë dhe nesër ai do të festojë triumfin e tij në garën ‘Tour de France’ për herë të dytë në Champs Elysees”, shkruan media sllovene “Delo”.
Gara e fundit përkatësisht etapa e 21-të mbahet nesër në relacionin Chatou-Paris Champs-Elysees.

Etapa e 20-të

1.  Wout Van Aert (Jumbo – Visma)     00h 35' 53'
2. Kasper Asgreen (Deceuninck - Quick – Step)    + 00h 00' 21'
3. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 32''
4.  Stefan Küng (Groupama - FDJ    )     + 00h 00' 38''
5.  Stefan Bissegger (EF Education – Nippo)    + 00h 00' 44'
6. Mattia Cattaneo (Deceuninck - Quick – Step)     + 00h 00' 49'
7.  Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates)    + 00h 00' 52
8. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    + 00h 00' 57'
9. Magnus Cort Nielsen (EF Education – Nippo)    + 00h 01' 00'
10.  Dylan Van Baarle (Ineos Grenadiers)        + 00h 01' 21

Renditja e përgjithshme 

1. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    80h 16' 59''
2. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 05' 20''
3. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)    + 00h 07' 03''
4. Ben O'Connor (AG2R Citroen Team)    + 00h 10' 02''
5. Wilco Kelderman (Bora – Hansgrohe)    + 00h 10' 13''
6. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 11' 43''
7. Alexey Lutsenko (Astana - Premier Tech)    + 00h 12' 23''
8. Guillaume Martin (Cofidis)    + 00h 15' 33''
9. Peio Bilbao (Bahrain Victorious)    + 00h 16' 04''
10. Rigoberto Uran (EF Education – Nippo)    + 00h 18' 34

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat