Befasi e këndshme Kupa e Anamoravës

Çiklizëm

Befasi e këndshme Kupa e Anamoravës

Më: 7 qershor 2022 Në ora: 15:21
Befasi e këndshme Kupa e Anamoravës

Klubi i Çiklizmit Dardana nga Dardana në bashkëpunim me Federatën e Çiklizmit të Kosovës, organizoj garën çiklistike Kupa e Anamoravës,' të paraparë me kalendarin e garave për edicionin garues 2022. 

Pjesëmarrës në garë ishin 50 garues të gjitha kategorive përfshirë edhe kategorinë e Femrave dhe qytetarët që pasion e kanë sportin e çiklizmit.

Gara u nisë nga Sheshi Metush Krasniqi ku ishim dëshmitarë e një organizimi të mrekullueshëm nga ana e stafit të klubit të Çiklizmit Dardana nga Kamenica. Gjithashtu vlen të përmendet puna  profesionale e policisë së Kosovës në sigurimin e shtegut.

Me këtë rast Federata e Çiklizmit falënderon kryetarin e Komunës së Kamenicës Kadri Rahimaj dhe Drejtoreshën e departamentit Komunal për Sport, Kulturë dhe Rini Znj. Rinë Matoshi Huruglica për prezencën e tyre dhe mbështetjen e dhënë klubit Dardana gjatë zhvillimit të garës.

Pasi që shtegu i garës ishte kryesisht nga shtegu malorë, ndodhi shkëputja me njiher pas kilometrit te 30-të nga çiklisti Samir Hasani nga Trepça / Mitrovicë, i përcjellur nga çiklistët Blerton Nuha, Veton Krasniqi nga  KÇ Kastrioti’’ dhe Çiklisti Gjakovar Alban Delija.

Befasi e këndshme ishte edhe çiklisti kadet Omer Azemi nga klubi AS Prishtina i cili tregoj një formë të mirë pasi që ishte vazhdimisht në grupin e shkëputur. Kjo renditje vazhdojë deri në fund të garës pa ndryshime të mëdha në kohë.

Gjithashtu edhe kategoria e femrave, kadetëve dhe Master kishin mundësin të provojnë forcat e tyre ku në fund u arritën këto rezulltate:

Kadet:
1.  Omer Azemi  - KÇ ,, AS  Prishtina’’  Koha  1.05.00
2.  Zukë Sejdiu   - KÇ ,,AS    Prishtina’’  Koha  1.09.12
3. Altin Basha   - KÇ  ,, Dardana – Kamnicë  Koha 1.13.14

Femrat:
1. Dafina Zylfiu    - KÇ  ,, Dardana – Kamnicë  Koha 1.14.15
2. Sibora Kadriu   - KÇ ,,Prishtina’’  Koha  1.20.13
3. Nazlije  Musliu  - KÇ  ,, Vjosa  ‘’ Shtime    Koha 1.25.28

Master:
1. Bashkim Billali  - KÇ ,,Prishtina’’  Koha  1.14.05
2. Besim Kryeziu   - KÇ ,, Dardana – Kamnicë  Koha 1.18.22
3. Musa  Morina   - KÇ ,, Dardana – Kamnicë  Koha 1.20.30

U23:
1.  Blerton Nuha KÇ ,, Kastrioti’’  Ferizaj  Koha 2.50.10
2.  Albert  Tahiri KÇ ,, Dardana – Kamnicë  Koha 3.26.00
3. Liridon  Kosumi  KÇ ,, Dardana – Kamnicë  Koha 3.26.05

Elitë:
1. Samir Hasani  KÇ ,,Trepça  - Mitrivicë  Koha  - 2.42.40
2. Veton  Krasniqi  KÇ ,, Kastrioti’’  Ferizaj     Koha 2.48.40
3. Alban Delija KÇ ,, Gjakova 137’’ Koha   3.00.27

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat