Dylan Groenewegen fiton garën dramatike të etapës së tretë të “Tour de France”

Çiklizëm

Dylan Groenewegen fiton garën dramatike të etapës së tretë të “Tour de France”

Nga: Kemajl Goca Më: 3 korrik 2022 Në ora: 19:36
Dylan Groenewegen

Tre vjet pas fitores së tij të fundit në “Tour de France”, Dylan Groenewegen sot ka treguar formë të lartë dhe triumfoi në etapën e tretë të edicionit të 109-të. 

Gara u zhvillua në relacionin Vejle - Sonderborg, me gjatësi të shtegut 182 kilometra.

Ai e ka mposhtur Wout van Aert, Jasper Philipsen dhe Peter Sagan në një garë dramatike.

Image

Wout Van Aert e mban fanellën e verdhë

Pas një beteje të ashpër të garës në sprint, në vijën e finishit u ballafaquan katërshja Peter Sagan, Wout van Aert, Dylan Groenewegen dhe Jasper Philipsen, por Groenewegen doli i pari.

 “Ishte një rrugë e gjatë”, -  tha Groenewegen. “Dua të falënderoj ekipin tim, familjen dhe miqtë e mi. Është e bukur. Kjo fitore është për gruan dhe djalin tim”, tha më tej.

Wout Van Aert e mban fanellën e verdhë, i cili sot përfundoi në pozitën e dytë.

Nesër është ditë pushimi, etapa e katërt zhvillohet të martën në relacionin Dunkerque – Calais. me gjatësi të shtegut 171,5 kilometra.

Etapa e tretë

1. Dylan Groenewegen (Team BikeExchange-Jayco)    04:11:33
2.  Wout van Aert (Jumbo-Visma)    + 00
3. Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck)    + 00
4. Peter Sagan (TotalEnergies)    + 00
5. Fabio Jakobsen (Quick-Step Alpha Vinyl Team)    + 00
6. Christophe Laporte )Jumbo-Visma)    + 00
7. Alberto Dainese (Team DSM)    + 00
8. Hugo Hofstetter (Team Arkéa-Samsic)    + 00
9. Caleb Ewan (Lotto Soudal)    + 00
10. Danny van Poppel (BORA-hansgrohe)    + 00

Renditja e përgjithshme

1.Wout Van Aert (Jumbo – Visma)    09h 01' 17''
2. Yves Lampaert (Quick-Step Alpha Vinyl Team)    + 00h 00' 07''
3. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    + 00h 00' 14''
4. Mads Pedersen (Trek – Segafredo)    + 00h 00' 18''
5. Mathieu Van Der Poel (Alpecin – Deceuninck)    + 00h 00' 20''
6. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 22''
7. Primozh Rogliç (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 23''
8. Adam Yates (Ineos Grenadiers)    + 00h 00' 30''
9. Stefan Küng (Groupama – FDJ)    + 00h 00' 30''
10. Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers)    + 00h 00' 31'

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat