Pogaçar triumfon në etapën e 6-të dhe kryeson në renditjen e përgjithshme 

Çiklizëm

Pogaçar triumfon në etapën e 6-të dhe kryeson në renditjen e përgjithshme 

Nga: Kemajl Goca Më: 7 korrik 2022 Në ora: 18:02
Pogaçar feston

Çiklisti slloven, Tadej Pogaçar, fitoi etapën e 6-të në edicionin e 109-të të “Tour de France” dhe kryeson klasifikimin e përgjithshëm.

Një garë interesante në relacionin Binche - Longwy me gjatësi të shtegut 220 kilometra.

Pogaçar ngadhënjeu me kohë të kaluar për 04:27:13 orë.

Image

Tadej Pogaçar merr fanellën e verdhë.  

“Ai me një përshpejtim të jashtëzakonshëm në sprint në garën përpjetë, fitoi etapën e 6-të në Longwy dhe konfirmoi sërish pse është më i miri në botë”, shkruan media sllovene “Sport.slo”.

Vendin e dytë në garën më të gjatë të garës së këtij viti (220 km) e zuri Michael Matthews dhe i treti është David Gaudu. 

"Ditë e vështirë, e çmendur në dy orët e para të garës (mesatarisht 51 km/h) ... U ndjeva mirë, skuadra më solli në një pozicion të mrekullueshëm, kam pasur këmbë më të forta”, tha Pogaçar.

Etapa e shtatë do të mbahet nesër në relacionin La Super Planche Des Belles Filles, me gjatësi të shtegut 176.5 kilometra.

Etapa e 6-të 

1. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates)    04:27:13
2. Michael Matthews (Team BikeExchange-Jayco)    + 00
3. David Gaudu (Groupama-FDJ)    + 00
4. Tom Pidcock (INEOS Grenadiers)    + 00
5. Nairo Quintana (Team Arkea-Samsic    ) + 00
6. Dylan Teuns (Bahrain Victorious)    + 00
7. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)    + 00
8. Danei MARTINEZ (Ineos Grenadiers)    +00
9. Primozh Rogliç (Jumbo – Visma)     +00
10. Roman Bardet (Team Dsm)    +00

Renditja e përgjithshme 

1.Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    20h 44' 44''
2. Neilson Powless (EF Education – Easypost)    + 00h 00' 04''
3. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 31''
4. Adam Yates (Ineos Grenadiers)    + 00h 00' 39''
5. Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers)    + 00h 00' 40''
6. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers)    + 00h 00' 46''
7. Aleksandr Vlasov (Bora – Hansgrohe) + 00h 00' 52''
8. Daniel Martinez (Ineos Grenadiers) + 00h 01' 00''
9. Romain Bardet (Team DSM)    + 00h 01' 01''
10. David Gaudu (Groupama – FDJ)    + 00h 01' 02

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat