Tadej Pogaçar triumfon në “Tour de France”: E doja shumë këtë fitore 

Çiklizëm

Tadej Pogaçar triumfon në “Tour de France”: E doja shumë këtë fitore 

Nga: Kemajl Goca Më: 8 korrik 2022 Në ora: 18:25
Tadej Pogaçar

Çiklisti slloven, Tadej Pogacar, shënoi fitoren e dytë radhazi në edicionin e 109-të në “Tour de France.

Ai shënoi fitore ne etapën e 7-të që u mbajt në relacionin La Super Planche Des Belles Filles, me gjatësi të shtegut 176.5 kilometra.

Pogaçar zuri vendin e parë me kohë të kaluar 03:58:40 orë. 

Image

Tadej Pogaçar

Primoz Rogliç është renditur në vendin e tretë.

“Kampioni slloven e mposhti çiklistin Jonas Vingegaard (Jumbo Visma), por pa harruar edhe një tjetër asist të sllovenit Primozh Rogliç (Jumbo Visma)”, shkruan media sllovene “Sport.slo”.

"Ishte vërtet e vështirë, veçanërisht në fund kur Jonas sulmoi dhe ishte shumë i fortë. Thashë me vete, djemtë kanë punuar gjithë ditën dhe unë duhet të shtyj deri në vijën e finishit. Jam shumë krenarë për këtë fitore.

Një ditë e veçantë. E doja shumë këtë fitore. E kisha në mendje për një kohë të gjatë”, tha mes të tjera Pogaçar, i cili e mban fanellën e verdhë. 

Etapa e 8-të mbahet në relacionin Dole - Lausanne me gjatësi të shtegut 186.5 kilometra.

Etapa e 7-të

1. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates)    03:58:40
2. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)    + 00
3. Primoz Rogliç (Jumbo-Visma)    + 12
4. Lennard Kämna (BORA-hansgrohe)    + 14
5. Geraint Thomas (INEOS Grenadiers)    + 14
6. David Gaudu (Groupama-FDJ)    + 19
7. Enric Mas (Movistar Team)    + 21
8. Romain Bardet (Team DSM)    + 21
9. Adam Yates (INEOS Grenadiers)    + 29
10. Sepp Kuss (Jumbo-Visma)    + 41

Renditja e përgjithshme

1. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates) 24h 43' 14''
2. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma) + 00h 00' 35''
3. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 10''
4. Adam Yates (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 18''
5. David Gaudu (Groupama – FDJ)    + 00h 01' 31''
6. Romain Bardet (Team DSM)    + 00h 01' 32''
7. Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 35''
8. Neilson Poëless (EF Education – Easypost)    + 00h 01' 37''
9. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 01' 43''
10. Daniel Martinez (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 55'

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat