Van Aert më i shpejti në etapën e tetë, Pogaçar ruan kryesimin në renditjen e përgjithshme  

Çiklizëm

Van Aert më i shpejti në etapën e tetë, Pogaçar ruan kryesimin në renditjen e përgjithshme  

Nga: Kemajl Goca Më: 9 korrik 2022 Në ora: 18:39
Van Aert fiton garën

Çiklisti Wout van Aert është fituesi i etapës së tetë (186.5 km) të “Tour de France”, e cila përfundoi me një ngjitje pesë kilometra në Lozanë të Zvicrës.

Van Aert është më i fortë se Matthews dhe Pogaçar në sprint. 

Wout van Aert (Jumbo-Visma) e shpërbleu punën e vështirë të bërë nga skuadra e tij gjatë gjithë ditës me një fitore të dytë në garën prestigjioze.

“Siç pritej, gara e fortë u zhvillua në ngjitjen e gjatë 4.9 kilometra në stadiumin ‘Olimpik’ në Lozanë. Skuadra e Pogaçarit në Emiratet e Bashkuara Arabe kishte iniciativën në shpat me një pjerrësi mesatare prej 4.9 përqind (pjerrësia ishte gjithashtu 12%). U mbështet nga Brandon McNulty dhe veçanërisht Rafal Majka, i cili e solli Pogaçarin në një pozicion ideal për një sprint 500 metra para vijës së finishit.

Ndryshe nga dy etapat e fundit, Pogaçari këtë herë nuk e fitoi garën. Van Aert dhe Michael Matthews ishin më të shpejtë në përfundimin e garës”, shkruan mes të tjera media sllovene “Sport.slo”.

Të dielën, para ditës së dytë të pushimit, do të ketë një tjetër garë nga Aigle në Chatel les Portes du Soleil (192.9 km). Është një rrugë kërkuese me tre ngjitje të kategorizuara, duke përfshirë dy në 70 kilometrat e fundit. Kilometrat e fundit deri në vijën e finishit do të jenë gjithashtu pak përpjetë”, shkruan më tej media sllovene.

Mbajtësi i fanellës së gjelbër Van Aert, tani ka një epërsi prej 115 pikësh në klasifikimin e pikëve ndaj holandezit Fabio Jakobsen.

Tadej Pogaçar zuri vendin e tretë për të ruajtur fanellën e verdhë të liderit të tij të përgjithshëm, duke marrë një bonus për katër sekonda.

Etapa e nëntë e së dielës është në rrugë malore prej 192,9 km nga Aigle, Zvicër, në Chatel në Francë.

Etapa e 8-të

1. Wout van Aert (Jumbo-Visma)    04:13:06
2. Michael Matthews (Team BikeExchange-Jayco)    + 00
3. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates)    + 00
4. Andreas Kron (Lotto Soudal)    + 00
5. Alberto Bettiol (EF Education-EasyPost)    + 00
6. Aleksandr Vlasov (BORA-hansgrohe)    + 00
7. Benjamin Thomas (Cofidis)    + 00
8. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)    + 00
9. Bob Jungels (AG2R Citroën Team)    + 00
10. Tom Pidcock (INEOS Grenadiers)    + 00

Renditja e përgjithshme 

1. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates)    28h 56' 16''
2. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 39''
3. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 14''
4. Adam Yates (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 22''
5. David Gaudu (Groupama – FDJ)    + 00h 01' 35''
6. Romain Bardet (Team DSM)    + 00h 01' 36''
7. Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 39''
8. Neilson Powless (EF Education – Easypost)    + 00h 01' 41''
9. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 01' 47''
10. Daniel Martinez (Ineos Grenadiers) + 00h 01' 59

Renditja e ekipeve 

1. INEOS Grenadiers    86:52:43
2. Jumbo-Visma    0:26
3. EF Education-EasyPost    6:06
4. UAE Team Emirates    9:00
5, Bahrain - Victorious    9:32
6. BORA - hansgrohe    9:36
7. Groupama - FDJ    10:38
8. Team Arkéa Samsic    16:00
9. Trek - Segafredo    17:22
10. Israel - Premier Tech    20:34

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat