Bob Jungels i jashtëzakonshëm, shënon fitore senzacionale në etapën e 9-të 

Çiklizëm

Bob Jungels i jashtëzakonshëm, shënon fitore senzacionale në etapën e 9-të 

Nga: Kemajl Goca Më: 10 korrik 2022 Në ora: 18:29
Bob Jungels

Bob Jungels i jashtëzakonshëm, shënon fitore senzacionale në “Tour de France” .

Çiklisti Bob Jungels u rikthye pas tre viteve me fitoren e tij të parë në etapën e nëntë në edicionin e 109-të të “Tour de France”.

Etapa e nëntë u zhvillua në rrugë malore (alpeve) prej 192,9 km nga Aigle, Zvicër, në Chatel në Francë.

Image

Tadej Pogaçar

Një fitore e madhe e Bob Jungels (Ag2r-Citrëen), i cili u shkëput nga grupi, me një paraqitje të jashtëzakonshme nga Col de la Croix, më pas vrapoi i vetëm për 60 kilometra, duke befasuar të gjithë. 

Grupi filloi të shkëputej në ngjitjen më të vështirë të ditës në Col de la Croix (8.1 km; mesatarja 7.6 përqind).

Bob Jungels konfirmon një rikthim të mrekullueshëm pas operacionit në arterien Iliac.

Pas Luksemburgasit, Tadej Pogaçar (Ekipi i Emirateve të Bashkuara Arabe) ruajti fanellën e verdhë dhe epërsinë prej 39 sekondash ndaj Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) të vendit të dytë.

Çiklisti francez Guillaume Martin (Cofidis), para etapës së sotme, i thotë lamtumirë turneut për shkak të një infeksioni me korona virus. 

Nesër është ditë pushimi, ndërsa etapa e dhjetë zhvillohet të martën në relacionin Morzine Les Portes Du Soleil – Megève, me gjatësi të shtegut 148.1 kilometra.

Etapa e 9-të

1. Bob Jungels (AG2R Citroën Team)    04:46:39
2. Jonathan Castroviejo (INEOS Grenadiers)    + 22
3.. Carlos Verona (Movistar Team)    + 26
4. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ)    + 40
5. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates)    + 49
6. Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)    + 49
7. Geraint Thomas (INEOS Grenadiers)    + 52
8. Adam Yates (INEOS Grenadiers)    + 52
9. Enric Mas (Movistar Team)    + 52
10. Nairo Quintana (Team Arkea-Samsic)    + 52

Renditja e përgjithshme 

1.Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates) 33h 43' 44''
2. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma) + 00h 00' 39''
3. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) + 00h 01' 17''
4. Adam Yates (Ineos Grenadiers) + 00h 01' 25''
5. David Gaudu (Groupama – FDJ) + 00h 01' 38''
6. Romain Bardet (Team DSM) + 00h 01' 39''
7. Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers) + 00h 01' 46''
8. Enric Mas (Movistar Team) + 00h 01' 50''
9. Neilson Powless (EF Education – Easypost) + 00h 01' 55''
10. Nairo Quintana (Team Arkea – Samsic) + 00h 02' 13'' 

Renditja e ekipeve 

1. INEOS Grenadiers    1:14:46
2. Jumbo-Visma    1:04
3. UAE Team Emirates     9:55
4. Groupama - FDJ    11:16
5. BORA - hansgrohe    12:57

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat