Magnus Cort triumfon në etapën e 10-të, në një garë që u ndërpre për disa minuta nga protestuesit  

Çiklizëm

Magnus Cort triumfon në etapën e 10-të, në një garë që u ndërpre për disa minuta nga protestuesit  

Nga: Kemajl Goca Më: 12 korrik 2022 Në ora: 18:28
Magnus Cort

Etapa e 10-të e “Tour de France 2022” u fitua nga Magnus Cort. Tadej Pogaçar ruan fanellën e liderit për vetëm 11 sekonda para Lennard Kämna. 

Magnus Cort (EF Education-EasyPost) fitoi etapën e 10-të edicionit të 109-të, me kohë të kaluar për 3:18:50 orë në relacionin Morzine Les Portes Du Soleil – Megève, me gjatësi të shtegut 148.1 kilometra.

Lennard Kämna (Bora-Hansgrohe) kaloi në vendin e dytë me 11 sekonda pas të parit në renditjen e përgjithshme dhe la pas  Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma).

Image

Protesta

“Është e pabesueshme. Nuk mund ta besoj atë që ndodhi sot. Isha në kufi për kaq shumë kohë në këtë ngjitje, për fat Bettiol ishte shumë i fortë në pjesën e përparme, dhe unë mund të ulesha dhe të kurseja pak energji. E humba grupin disa herë, papritmas u kthyen të gjithë bashkë, dhe unë isha atje dhe munda ta merrja atë në sprint”, - tha Cort. 

Për shkak të një testi pozitiv, George Bennett, largohet nga gara para fillimit të fazës së 10-të

Etapa e 10 e “Tour de France” u neutralizua përkohësisht pas një proteste për ambientin përgjatë rrugës nga Morzine në Megeve.

Incidenti ndodhi me rreth 36 kilometra të mbetura deri në fund të garës. Pamjet treguan një grup prej rreth tetë personash të ulur në qendër të rrugës dhe një flakë që shpërtheu, duke mbuluar garën me tym të kuq.

Image

Tadej Pogaçar

Ish-fituesi i Tour de France, Bradley Wiggins, i cili transmetonte nga pjesa e pasme e një motoçiklete për GCN gjatë garës, tregoi se kishte parë anëtarë të organizatës që tërhiqnin protestuesit nga rruga.

Kalorësit u ndaluan për rreth 15 minuta para se gara të lihej për të rifilluar.

Nuk është hera e parë që protestuesit francezë të ambientit ndërpresin një ngjarje të madhe sportive në Francë. 

Etapa e 11-të mbahet nesër në relacionin Albertville - Col Du Granon Serre Chevalier, me gjatësi të shtegut 151.7 ilometra.

Etapa e 10-të

1. Magnus Cort (EF Education-EasyPost)    03:18:50
2. Nick Schultz (Team BikeExchange-Jayco)    + 00
3. Luis León Sánchez (Bahrain Victorious)    + 07
4. Matteo Jorgenson (Movistar Team)    + 08
5. Dylan van Baarle (INEOS Grenadiers)    + 10
6. Georg Zimmermann (Intermarché-Wanty-Gobert)    + 15
7. Benjamin Thomas (Cofidis)    + 18
8. Andreas Leknessund (Team DSM)    + 20
9. Fred Wright (Bahrain Victorious)    + 22
10. Lennard Kämna (Bora-Hansgrohe)    + 22

Renditja e përgjithshme 

1.Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates) 37h 11' 28''
2. Lennard Kämna (Bora – Hansgrohe)    + 00h 00' 11''
3. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 39''
4. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 17''
5. Adam Yates (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 25''
6. David Gaudu (Groupama – FDJ)    + 00h 01' 38''
7. Romain Bardet (Team DSM)    + 00h 01' 39''
8. Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers)    + 00h 01' 46''
9. Enric Mas (Movistar Team)    + 00h 01' 50''
10. Luis Leon Sanchez (Bahrain Victorious) + 00h 01' 50'

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat