​Leku forcon pozitat me monedhat e huaja

Ekonomi

​Leku forcon pozitat me monedhat e huaja

Më: 5 gusht 2022 Në ora: 15:19
Foto ilustrim

Në tregun e brendshëm të këmbimit valuator në Shqipëri, të premten leku shënoi një kthesë, duke forcuar pozitat në raport me monedhat e huaja, pas rënies që pësoi për dy ditë me radhë.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan (USD) u zhvlerësua me 0.49 lekë, krahasuar me një ditë më parë, ndërsa monedha evropiane, euroja, u zhvlerësua me 0.14 lekë.

Dollari amerikan u këmbye me 114.22 lekë, ndërsa euroja u këmbye me 116.77 lekë.

Ndërkohë paundi britanik u zhvlerësua me 1.12 lekë dhe zbriti në kuotën e 138.49 lekë.

Monedha zvicerane këmbehet me 119.59 lekë ose 0.04 lekë më pak se një ditë më parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat