​Rriten çmimet e naftës

Ekonomi

​Rriten çmimet e naftës

Më: 20 nëntor 2023 Në ora: 20:48
Ilustrim

Çmimet e naftës u rritën të hënën përpara takimit të shumëpritur të OPEC + mbi pritjet se grupi do të vazhdojë uljet aktuale të prodhimit deri në janar.

Nafta e papërpunuar ndërkombëtare Brent u tregtua me 81,28 dollarë për fuçi në orën 09:49 të mëngjesit, një rritje prej 0,83% nga çmimi i mbylljes prej 80,61 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare të premten.

Standardi amerikan, West Texas Intermediate (WTI), tregtohej në të njëjtën kohë me 76,75 dollarë për fuçi, 0,93% më shumë nga mbyllja e së premtes prej 76,04 dollarë për fuçi.

Të dy standardet kanë qenë në një prirje rënëse javën e kaluar për shkak të pakësimit të shqetësimeve se konflikti midis Izraelit dhe Palestinës do të prishë rrugët e tregtimit të naftës.

Megjithatë, çmimet u ringjallën në ditën e parë të javës pasi investitorët vlerësuan në skenarin që prodhuesi i luhatshëm i OPEC-ut, Arabia Saudite do të zgjasë zvogëlimin e prodhimit prej 1 milion fuçi në ditë (bpd) për të paktën një muaj tjetër. (AA) 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat