​Bie çmimi i naftës

Ekonomi

​Bie çmimi i naftës

Më: 1 shkurt 2024 Në ora: 11:01
Foto ilustrim

Çmimet e naftës u ulën të enjten për shkak të shenjave të dobësimit të kërkesës për naftë në dy nga vendet më të mëdha konsumuese të naftës, SHBA dhe Kinë, ndërsa vendimi i Fed-it të SHBA për të mbajtur normat e pandryshuara, së bashku me konfliktin në Lindjen e Mesme, shkaktoi më tej rënien e çmimeve.

Nafta e papërpunuar ndërkombëtare Brent u tregtua me 80.23 dollarë për fuçi në orën 11:40 të mëngjesit, një rënie prej 2.75% nga çmimi i mbylljes prej 82.50 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare të mërkurën.

Standardi amerikan, West Texas Intermediate (WTI), tregtohej në të njëjtën kohë me 75.71 dollarë për fuçi, 0.18% më pak nga mbyllja e së mërkurës prej 75.85 dollarë për fuçi.

Çmimet ranë gjatë tregtisë së hershme aziatike pas publikimit të të dhënave që pasqyrojnë kërkesën e rënies në SHBA.

Statistikat nga Administrata e Informacionit të Energjisë (EIA) treguan një rritje të stoqeve komerciale të naftës së papërpunuar në SHBA prej rreth 2.1 milion fuçi në 421.9 milion fuçi, krahasuar me pritjet e Institutit Amerikan të Naftës për një rënie prej rreth 2.5 milion për fuçi.

Inventarët e benzinës gjithashtu u rritën me rreth 1.2 milionë fuçi në 254.1 milionë fuçi gjatë së njëjtës periudhë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat