Gjendet një granatë e ndryshkur në shtëpinë e një serbi në fshatin Mogillë

Kronikë e zezë

Gjendet një granatë e ndryshkur në shtëpinë e një serbi në fshatin Mogillë

Më: 27 maj 2024 Në ora: 14:36
Foto nga vendi i ngjarjes

Një burrë i nacionalitetit serb, ka raportuar në polici se derisa ishte duke kryer disa punime në oborrin e tij në fshatin Mogillë të Kllokotit, kishte hasur një mjet të shpërthyer.

“Me datën 26.05.2024 rreth orës 11:05 ankuesi mashkull kosovar serb nga fshati Mogillë komuna e Kllokotit ka njoftuar se gjatë kryerjes së disa punimeve në oborr, nën rrënojat e një shtëpie të vjetër e cila ishte e ndërtuar nga material i dobët (tulla balte dhe çati të rrënuar), shtëpi e cila sipas ankuesit ka qenë e pa banuar që para vitit 1999 ka vërejtur një mjet të dyshuar shpërthyes”, njofton policia.

Organet e rendit theksojnë se nga hetimet e para mjeti i dyshuar ishte një granatë dore dhe në bazë të këqyrjes së vend ngjarjes ku është gjetur dhe gjendjes së mjetit (i ndryshkur në tersi) granata e dorës dyshohet se në vendin e ngjarjes ka qenë prej shume vitesh (dyshohet se është që nga paralufta).

“Mjeti i dyshuar nga vendi i ngjarës është tërhequr pa asnjë pasojë nga njësitet përkatëse të FSK-së dhe KFOR-it. Njësitet policore relevente kanë dalë në vendin e ngjarjes, kanë bërë sigurimin e vendit të ngjarjes dhe kanë ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme policore.”, thuhet tutje në njoftim.

Me urdhër të Prokurorit të Shtetit në lidhje me rastin në fjalë është përpilohet vetëm një shënim zyrtar pasi që nuk janë gjetur elemente të kryerjes së veprimeve penale.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat