Rikthimi i anijes

Kultura

Rikthimi i anijes

Nga: Dibran Demaku Më: 20 janar 2021 Në ora: 22:43
Dibran Demaku

Kur anija rikthehet në limanin e vjetër
nuk mbetet zgjidhje as rrugëdalje tjetër
veç ëndrrat dhe shpresat e zgjatura tërkuzë
t‘i arkivosh në vete me nënqeshje nën buzë

veç ëndrrat dhe shpresat e zgjatura tërkuzë
t‘i arkivosh në vete me nënqeshje nën buzë
kur anija rikthehet në limanin e vjetër
nuk mbetet zgjidhje as rrugëdalje tjetër

kur anija rikthehet në limanin e vjetër
veç ëndrrat dhe shpresat e zgjatura tërkuzë
t‘i arkivosh në vete me nënqeshje nën buzë
nuk mbetet zgjidhje as rrugëdalje tjetër...


Termet


e ke kuptuar se bukuria jote
zemrave u shkakton termet
apo ne fundin e nje gote
endrrat pameshirshem i vret

vecse ditet e muajt ikin
pa u ndjere nje nga nje
endrrat rrjedhin si uje pikin
...nuk kthehen me tek ti...


Janë ca fjalë

janë ca fjalë që në shpirt ruhen
janë ca fjalë që në det gjuhen

janë ca fjalë që godasin në zemër
janë ca fjalë që gëzojnë një emër

janë ca fjalë që thërmojnë gotën
janë ca fjalë që trandin botën

janë ca fjalë...

Lojë

lojë u luaka edhe me fjalë
lojë u luaka edhe me heshtje
kur unë ty të thërrisja njalë
e ti përgjigjeshe me buzëqeshje

lojë u luaka edhe bardh e zi
lojë u luaka edhe mr ngjyra
kur unë të thërras e s‘përgjigjesh ti
në vetminë tënde a të skuqet fytyra...

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat