Me u kthye në varg

Kultura

Me u kthye në varg

Nga: Agim Desku Më: 1 shkurt 2021 Në ora: 23:11
Agim Desku

Legjendat dua me i kthye

Në pranvera tona

Nëse s'është vonë

Me iu rrëfye fjalës

Me i pagëzue

Nip e stërnip

Gjysh e stërgjysh

Me Formulën e Pagëzimit

Të Pal Engjëllit

Dhe emrin tim

Në kurorë të shenjtë

Me u kthye

Në lirinë e tokës

Në djepin e Nënë Lokes

Me Yllin e Davidit

Pellazg jam

Bashkë me tokën

Ma larg se Krishti

I kam rrënjët e mia

Sërish me u kthye

Në dashuri të Evës

Kur isha Adam

I vetmi donzhuan

Deri në Venedik

Me u kthye

Në besë të shenjtë

Edhe nëse bëhem rebel

Veç me u ba varg i krisur.

RETURNED TO THE VERSE

I want to return the legends

In our springs

If it's not too late

I confessed to the word

Baptize them

Grandson and great-grandson

Grandfather and great-grandfather

With the Baptism Formula

To Paul the Angel

And my name

In the holy crown

He came back to me

In the freedom of the land

In the cradle of Mother Lokes

With the Star of David

Pelasgian I am

Along with the land

Farther than Christ

I have my roots

He came back again

In love with Eve

When I was Adam

The only donjuan

Up to Venice

He came back to me

In holy faith

Even if I become a rebel

Besides we became a cracked verse.

01 .02.2021

AGIM DESKU

Translated by

Marjeta Shatro Rrapaj

M`U SHNDËRRO NË PRANVERË FLUTURE”

Kam më u shndërrue në flutura të qiellit

Më i kërkue trëndafilat ma të bukur të jetës

Që veç ata dinë t'i falin aromë mikes

Kam më shetitë lule me lule të dritës

Në u bafsha flutur mali e malli

Do të bërtas në kupë të qiellit

Retë e bardha do t'i zbres në tokë

Ju kërkoj shi për trëndafilat e mi

Në çastin kur do të vie pranvera

Në ngjyra ylberi do të shndërrohem

T'i pikturoj engjëjt dhe Ernen mbi yje

Të piskas pse e bukura duhet të vdes

Kur vjen pranvera do ngriti gotën rebele

Një kafe mezi e pres ta pi në Tropojë

Të dehem me dhembjen e lotit Kosovë

Kjo është e vërtetë kur pranvera bëhet jetë

Ka kohë që më ngulfaten stuhitë e dimrit

Dua t'i shijojmë së bashku rrezet e diellit

Të jetojmë një ditë me këngët e bilbilit

Vizitorët e parë të luleve t'bukura të prillit.

ISHULLI I FJALÊS

Për fjalën

Kurrë nuk thuhet e vërteta

Edhe atëherë kur të helmon

me gjuhën e gjarpërit.

,,Bira e minit njëqind grosh"

E kanë thënë njerēzit

apo koha e tyre

Nuk është më rëndësi kush

dhe si e kanë thënë.

Në të njëjtën kohë

të pakohë

u linda edhe unë

Me frikën më të madhe

se njëqind ferre bashkë.

Me kot ia ruaj të vërtetën

fjalës

Në kokë ëndrrash më bluhen

pafajësitë e legjendave të Rozafës

E pyes veten

nëse jam i aftë të burrërohem një ditë

T'i dal zot tokës dhe t'i sjelli shi

Ëndrrës t'ia numëroj

pesë shekujt e mëkatit

Kur çdo ditë më janë dhembje

e plagë shpirti

Besoni ende jam peng

i acarëve që ngrijnë

Për kaq vite sa jetuam si njerëz

Fjalës kurrë nuk i dihej

fillimi a fundi i vet

Në një stuhi bajlozësh

Cili do të shndërrohej prapë i pari

Në Promethe lapidarësh

Apo vetëm m'i përcjellin plagët e atdheut

Në sofrën e shtruar plotë dhembje të jetës

Nëse vdes një ditë

për një fjalë që shëron

Vetëm arëherë jam ngrit

në Promethe

Ishullin tim të dhembjes e rikthej

Në muze shërimi.

KUSH NA E SJELLI GËNJESHTRËN

Sikur të mos ekzistonte njeriu

Nuk do të dinim fare për gënjeshtrën

As në ëndërr nuk dua të di për të

Së kush kënd e gënjen sot nuk dihet

Edhe pa pasqyrë shihemi mirë në të

Lakuriq rri veç me petkun e të paftyrit

S'kam mendue pse kaq gjatë e ka jetën

Dhe si bëhet kurorë e fuqisë se gjarpërit

Sa herë kthen kah unë në ëndërr

Më vjen si djall nga findi i Titanikut

Ç'më flet në gjuhën e engjëjve

Nuk e ,di ku e kam pikturue engjēllin

Mbi sëcilēn varg yjet ma kanë vizatue

Me mijëra ngjyra yberi është vizatue

Asnjë gënjeshtër s'ka fuqi më shkatërrue

Në rrezet e diellit është ulur me pushue.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat