Në të njëjtin diell

Kultura

Në të njëjtin diell

Nga: Agim Desku Më: 3 shkurt 2021 Në ora: 22:17
Në 76 vjetorin e ish profit tim të artit

Një jetë e qiriut profi im Azem Gashi

Të njëjtën dritë dielli nuk e shoh çdo ditë

Veç diellin që ju fal stinëve ngrohtësi

Kur çelin lulet e para marsit keyeneq

Flaka e qiriut më pagëzon në agim

Mbrëmjen duan të ma pikturojnë yjet

Vet të m'i bëjnë vargut dritë për jetë

Dhembjet eTitanikun m'i sjellin pranë

Frymën e vdekjes sërish ma ringjallin

Nëse më pranohen lutjet për shi lulesh

Ndoshta plagët e ferrit do të më shërohen

Kujtimet i ruaj në qiriun tënd Naim

Që s'di të djeg por ma fal dritën e diellit

Eci nën dritën e qirinjve Natën e Zjarreve

Prekazi na i rikthej legjendat e burrnisë

Për me u ba hero i gjallë i lirisë

Dhe pak donzhuan i ëndrrave të dashurisë

Fal teje varg jam qiriu naimian

Në paça fat me u djeg si Xhordano Bruna

S`kam frikë të hy sërish n`furrë të druve

Me u shndrrue në pikturë të artit të artë

Jetë jashariane mu bëftë drita e qiriut Naim.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat