Qiell i përflakur

Kultura

Qiell i përflakur

Nga: Neki Lulaj Më: 23 shkurt 2021 Në ora: 22:08
Ilustrim

Dy buzët tuaja janë qiell ngjyrëndezur

E sytë e tu janë anije për lundrim

Doja ti shprishja gërshetin tënd të mbledhur

Me tëmthat e shpirtit që duan bashkim

 

Doja ta hapja sonte një dritë flakë yjore

Dhe të gjitha frëngjitë e vegimit tim

Të hyj nga porta e shpirtit që ti më kërkove

Dashuri e ndrydhur me zemër në angështim.

 

Kjo dashuri nuk është anije lundrimi

Ne oqeanin e largët, të etur e pa breg

Krenarisht ne kemi një gjak dhe urë besimi

Kemi Abetaren që na lidh si fëmijën ne djep…

 

Përballë i rrethuar nga lulet më të rralla.

Shpirt i arnuar me perin e mërimangës

Vegimet me skicohen si kalvani me pulëbardha

Duke ja zgjedhur nyjet sinorëve të dimrit të egër.

 

Pa eja, të ikim nga kjo rrjetë që të grackon

T’i thurim ëndrrat si peshkatar i vjetër

Mbi trarin e vjetër ku është ndalur çdo orë

Nga xhami i djersitur rri gjithmonë sy ndezur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat