Lojë dhe ëndërr

Kultura

Lojë dhe ëndërr

Nga: Dibran Demaku Më: 4 mars 2021 Në ora: 21:20
Dibran Demaku

- O zot sa e bukur.Ja shikoja trupin.Shikoja gjoksin.Shikoja sytë!
-Dhe?!
-Unë them ta bëjmë poete!
-Si u bëka kaq lehtë tjetra poete?Mos ia fut kot!
-Unë nuk ja fus kot,por e kam seriozisht!
-Dhe?!
-Ti dhe unë do të shkruajmë poezi në emër të saj derisa ajo të bëhet e njohur.
-Përse që të dy.Nuk e bën dot vetë?!
-Që ajo të bëhet sa më shpejtë e njohur.Dhe që askush mos ta kuptojë stilin tënd apo timin.Kur shkrihen dy stile në një del një stil i ri dhe krejt i veçantë!
-Dhe?!
-Dhe pasi ta bëjmë poete e thërrasim nëpër takime të ndryshme letrare.Në fillim e thërrasim me të shoqin dhe pastaj vetëm atë!
-Dhe?!
-Pastaj dihet.Me kalimin e kohës ajo bie në rrjetin tonë si një peshk.A nuk është edhe vetë si peshk?!
-Nuk i dua peshqit,nuk më pëlqen mishi i tyre!
-E thash ashtu në mënyrë figurative,siç themi ne poetët.Përndryshe ajo është si një meraforë e bukurisë dhe e dashurisë!Shikoja vetëm sytë!
-Të paska robëruar të tërin a i shkreti ti!
-A mos do të thuash se ty nuk të pëlqen?!
-Më pëlqeu ose jo kjo nuk ka farë rëndësie.Ajo e ka shoqëruesin e jetës dhe sa mund të shihet me sy të thjeshtë duhet të jetë e lumtur me të!
-Është e lumtur ajo ose nuk më intereson fare.Mua(dhe ndoshta edhe ty)na intereson që të bie në rrjetën tonë.Dhe po ra në rrjetën tonë ajo do të këndojë si të duam ne!
-E ke njohur më parë apo vetëm sonte,që do të thotë në takimin e sontëm?!
-Jo asnjëherë.Por kjo nuk do të thonte gjë.Më e bukura e kësaj është vetë bukuria e saj magjike!
-Ia di së paku emrin?
-Jo,nuk ia di,por do ta mësoj!
-Dhe ti beson se ajo do të pranojë të bëhet poete?
-Do të pranojë gjthësesi!
-Përse je kaq i bindur?
-Jam i bindur,sepse të bukurat e duan poezinë,e duan të bukurën.I duan lëvdatat!Çmenden pas famës!
-Dhe ti do ta bësh të famëshme?!
-Jo,unë jo.Atë do ta bëjë të famëshme bukuria e saj. Pastaj përse vetëm unë.Në famën e poetes së re do të jesh aktiv edhe ti.Unë dhe ti do të shkruajmë poezi për të.Dhe ajo që në nisje do të jetë një yll i krijimtarisë!...

****
-Hë,e bëre poete dhe nuk po ta krypë fare!
-Do ta krypë se s‘bën.Poete nuk e bëra veç unë,e bëre edhe ti!
-Po sikur një ditë të zbulohet tërë kjo,si do i bëhet hallit?
-Përse të zbulohet.Pastaj kush do t‘a zbulojë të vërtetën?!...-Ajo nuk do ta zbulojë asnjëherë.Veç në e zbulofshim ne të dy?!
-E lexove shkrimin vlerësues të poezive të saj të bëra nga kritiku i njohur?
-Jo,nuk e kam lexuar.Çfarë ka shkruar kritiku i njohur?
-Duke analizuar poezinë e „poetës sonë“ ai e ka përmendur edhe emrin tënd dhe timin.
-Në çfarë kontesti i ka përmendur kritiku emrat tonë?!
-Poezinë e „poetes sonë“ ai e ka krahasuar me poezinë tënde dhe me poezinë time.Për fat kritiku ka nxjerrë konstatimin se poetja e re me stilin e saj krejt të veçantë mëton të rrokë lartësitë e muzës.
-Dhe?!
-Unë kam frikë se një ditë mund edhe të zbulohemi.Mund të zbulohet krejt çfarë kemi bërë për „poeten“ dhe atëherë na rroftë poezia!
-Po vetë „poetja“ç‘thotë?
-Ç‘të thotë?Ajo për veten e saj ndodhet në qiellin e shtatë.Një armatë të tërë e ka pas vetës.Secili e ëndrron dhe e adhuron në mënyrë të vetë?Ajo këtë e di,prandaj edhe luan sipas qejfit të saj.
-Po ti vetë si je me të? E preke ndonjëherë apo...desha të them ia ke shijuar së paku erën e trupit?!
-Aq sa ia ke shijuar ti ia kam shijuar edhe unë.
-Po poezitë si ia dërgon?Ia dërgon vetë apo nëpërmes të ndonjë tjetri?
-As njëra as tjetra.Poezitë ia dërgoj nëpërmes postës elektronike...

****
-Gëzuar për poetën tënde të preferuar dhe të dashur!
-Gëzuar edhe ty sepse aq sa është e imja është edhe jotja!
-Në të vërtetë ajo nuk është as imja as jotja,por është e vetës së vetë!
-Je i kumtur për përzgjedhjen e saj në krye të Lidhjes së krijuesëve?!
-Përse mos të jem?!Ajo e meriton atë post në mos për asgjë tjetër,atëherë për bukuri!
-Ah,o i shkretë,bukuria e saj të ka robëruar zemrën dhe shpirtin!
-Se vetëm mua.Bukuria e saj të ka robëruar edhe ty,edhe të gjithë!
-Dhe?!
-Dhe asgjë.Loja dhe ëndrra vazhdojnë...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat