Pra ti the

Kultura

Pra ti the

Më: 10 mars 2021 Në ora: 19:54
Mark Strand

Poezi nga: Mark Strand

Përktheu: Artur Baku

E gjitha ka të bëjë me mendjen – më the
dhe asgjë nuk ka të bëjë më lumturinë
Ardhja e dimrit, ardhja e pranverës,
mendja ka të gjithë kohën e botës.

Duke më përqafuar më the se diçka do të ndodhë,
diçka e pazakontë për të cilën ne jemi gjithmonë të përgatitur,
si dielli që mbërrin pas një dite në Azi,
si hëna që largohet mbas një nate nga ne.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat