Në ditëlindjen e tridhjetë e katërt

Kultura

Në ditëlindjen e tridhjetë e katërt

Nga: Xhevdet Bajraj Më: 18 prill 2021 Në ora: 18:49
Xhevdet Bajraj

Kur i dogjën pemët e sapo lulëzuara

në atdhe

dita na mori

si mace na futi në thes

ia lidhi grykën

e vuri mbi sup

dhe hipur mbi kalë u nis

drejt oqeanit të thellë të vetmisë

Rruga ishte e rrafshët

ndërsa kali i jetës ecte symbyllas

e njihte rrugën

deri në Meksiko Siti

deri në Santiago të Kilit

Ndonjëherë

jeta di të jetë e pamëshirshme

qengjat e bardhë i shndërroi në desh të zi

e këta pastaj

ulur mbi varret e të rënëve për liri

i hëngrën ditët tona

si të ishin

fara të pjekura kungulli

Tashti

njëzet e ca vjet pas luftës

në ditëlindjen e tridhjetë e katërt të birit tim

rrugëve të Meksiko Sitit

vazhdoj të shes ujqër ilirë të gdhendur në gur

derisa t’i dalin krahët kalit të vdekjes

e të më kthejë në Kosovë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat